You are currently viewing Βλαχοδήμος: Πρώτο θέμα στην Πορτογαλία – Νέο κατόρθωμα με την Μπενφίκα (pics+vid)

Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος γράφει την δική του ιστορία στην Μπενφίκα κι έγινε ξανά πρώτο θέμα στην Πορτογαλία, για τις εξαιρετικές του ικανότητες.

Η Μπενφίκα προκρίθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ και ο Βλαχοδήμος ήταν ο πρωταγωνιστής. Και δεν θα μπορούσε να μην γίνει πρώτο θέμα στην Πορτογαλία.

Πιο συγκεκριμένα οι «αετοί» νίκησαν 3-2 την Μποαβίστα στα πέναλτι (1-1 η κανονική διάρκεια). Για να πάρουν το εισιτήριο για τον τελικό του Λιγκ Καπ.

Ο Έλληνας τερματοφύλακας έκανε εξαιρετικές επεμβάσεις στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης. Παράλληλα έπιασε πέναλτι στην ρώσικη ρουλέτα και ήταν ο πρωταγωνιστής της πρόκρισης.

Ήταν η 15οη συμμετοχή του με την Μπενφίκα. Και είναι μόλις ο δεύτερος ξένος τερματοφύλακας στην ιστορία των Λουζιτανών με που συμπληρώνει αυτές τις συμμετοχές.

Για την ιστορία του αγώνα το σκορ άνοιξε στο 16’ ο Έβερτον. Έκλεψε την μπάλα και μπούκαρε στην αντίπαλη περιοχή και με γλυκό πλασέ βρήκε δίχτυα. Η ισοφάριση σημειώθηκε στο 53’, με τον Αφόνσο να βρίσκει δίχτυα μέσω πέναλτι, το οποίο έκανε ο Μοράτο στον Μούσα.

Στο σχεδόν ένα ημίχρονο, το οποίο απέμεινε, οι δύο ομάδες δεν μπόρεσα να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες τους. Και οδηγήθηκαν στα πέναλτι (δεν είχε παράταση το παιχνίδι), όπου πιο ικανή αποδείχθηκε η ομάδα της Λισσαβώνας.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Βλαχοδήμο, ο οποίος έκανε αρκετές καλές επεμβάσεις στην κανονική διάρκεια, ενώ έπιασε και το δεύτερο πέναλτι των «πανθήρων» με τον Μούσα.

Πάντως η Μποαβίστα αγωνίστηκε με πολλές απουσίες λόγω κορονοϊού αλλά και τραυματισμών. Απουσίες είχε και η Μπενφίκα λόγω του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, ενώ με κορονοϊό τέθηκε εκτός και ο Ράφα Σίλβα.