You are currently viewing Viral: Σοκαριστική σύγκρουση με κάμερα και τραυματισμός διαιτητή στο Μπέτις – Μπιλμπάο (vid)

Viral: Τον γύρο του κόσμου κάνει το βίντεο με τον σοκαριστικό τραυματισμό της βοηθού διαιτητή στο Μπέτις – Μπιλμπάο για την La Liga.

Viral: Ο τραυματισμός της βοηθού διαιτητή, Γουαδελούπε Πόρρας, ήταν σοκαριστικός. Μάλιστα έφυγε από το γήπεδο με φορείο και την θέση της στο Μπέτις – Μπιλμπάο την πήρε άλλος διαιτητής.

Στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης ο Άβιλα πέτυχε το 1-0 για τη Μπέτις. Η Πόρρας έτρεψε προς το σημαιάκι του κόρνερ παρακολουθώντας την εξέλιξη της φάσης.

Με το που μπήκε το γκολ άλλαξε κατεύθυνση για να πάει προς την σέντρα. Εκείνη τη στιγμή μέλος του τηλεοπτικού συνεργείου που κάλυπτε το ματς θέλησε να πλησιάσει προς την γραμμή του πλαγίου με κάμερα για να δείξει από κοντά τις αντιδράσεις των παικτών.

Αποτέλεσμα ήταν η Γουαδελούπε Πόρρας να συγκρουστεί δυνατά με την κάμερα και να πέσει αναίσθητη στο έδαφος.

Τα ιατρικά τιμ των δύο ομάδων έσπευσαν στην άτυχη βοηθό. Η οποία αιμοραγούσε και παρέμενε στο χορτάρι ζαλισμένη από το χτύπημα.

Η Πόρρας μετά από λίγη ώρα μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο καθώς έπρεπε να υποβληθεί σε μια σειρά εξετάσεων. Ενώ όπως καταγράφει ο διαιτητής της αναμέτρησης και στο Β’ ημίχρονο υπήρχε ανάλογο περιστατικό. Όπου ο 4ος διαιτητής (που είχε πάρει τη θέση της Πόρρας) παραλίγο να συγκρουστεί με τον καμεραμάν.

Η Μπέτις νίκησε 3-1 την Μπιλμπάο

Για την ιστορία της αναμέτρησης η Μπέτις επικράτησε 3-1 της Μπιλμπάο.

Από πολύ νωρίς, η Μπέτις έδειξε πως ήθελε να αποτελέσει το «αφεντικό» του αγώνα. Κι έτσι προηγήθηκε στο 13ο λεπτό με τον Τσίμι Άβιλα, ενώ στο 38′ έγινε το 2-0 χάρη σε αυτογκόλ του Γιούρι Μπερσίς.

Η προσπάθεια της Μπιλμπάο να ξαναμπεί στο ματς έγινε πολύ δυσκολότερη στο 40′, όταν ο Νίκο Γουίλιαμς πήρε δύο κάρτες στην ίδια φάση για φάουλ και διαμαρτυρία, με αποτέλεσμα να αποβληθεί.

Ωστόσο, ο Γκόρκα Γκουρουθέτα την έβαλε ξανά στο ματς λίγο πριν την ανάπαυλα.

Παρόλα αυτά, οι Βάσκοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν ξανά την αντίπαλη εστία, ενώ ο Τζόνι έβαλε στο 67′ το ματς για… ύπνο κάνοντας το 3-1.