You are currently viewing Viral: Μύλος στο Ρίβερ Πλέιτ – Μπόκα Τζούνιορς με έξι αποβολές (vid)

Viral: Χαμός έγινε στο Superclasico Ρίβερ Πλέιτ – Μπόκα Τζούνιορς όπου βρήκε νικήτρια την πρώτη με ένα πέναλτι.

Viral: Ένα πέναλτι ήταν η αιτία να ανάψουν φωτιές στο Ρίβερ Πλέιτ – Μπόκα Τζούνιορς. Οι γηπεδούχοι το εκτέλεσαν εύστοχα στο 93′ για να πάρουν τη νίκη με 1-0. Φάση που ήταν η αρχή επεισοδίων στο Μονουμεντάλ.

Το πέναλτι, προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες. Παρόλα αυτά, ο διαιτητής δεν πήγε να συμβουλευτεί το VAR. Στην εύστοχη εκτέλεση του, ο Κολομβιανός Μιγκέλ Άνχελ Μπόρχα.

Το γκολ προκάλεσε αναταραχή και επεισόδια. Ως συνέπεια, έξι παίκτες χρειάστηκε να αποβληθούν. Οι τρεις  ανήκουν στη Ρίβερ  (Παλαβεσίνο, Σεντουριόν και Ελίας Γκόμες) και οι τρεις στη Μπόκα (Μερεντιέλ, Βαλεντίνι και Εκί Φερνάντες). Την ίδια τύχη είχε και ο προπονητής των φιλοξενούμενων, Χόρχε Αλμιρόν.

Το παιχνίδι διακόπηκε για 15 λεπτά. Ο διαιτητής Ερέρα περικυκλώθηκε από τους παίκτες της Μπόκα. Παρόλα αυτά, το παιχνίδι μπόρεσε τελικά να συνεχιστεί.

Η Μπόκα κατέληξε με οκτώ παίκτες και η Ρίβερ με 10, αφού οι δύο από τους αποβληθέντες ήταν από τον πάγκο.

Στα δύο λεπτά καθυστερήσεων η Μπόκα δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα και έχασε με 1-0.

Να σημειωθεί ότι το παιχνίδι διεξήχθη χωρίς φιλάθλους της Μπόκα Τζούνιορς, όπως συνηθίζεται -και- σε αυτό το πρωτάθλημα.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ