You are currently viewing Viral: Εντυπωσιακό το γκολ του Σαρ – Βάζει υποψηφιότητα για  το κορυφαίο του 2022 (vid)

Viral: Ξεκίνημα της σεζόν στην Αγγλία και ήδη μπήκε ένα εντυπωσιακό γκολ που βάζει υποψηφιότητα για το κορυφαίο της χρονιάς.

Viral: Πιο συγκεκριμένα μπήκε στην αναμέτρηση της Τσάμπιονσιπ ανάμεσα στην Γουέστ Μπρομ και την Γουότφορντ. Και το έβαλε ο άσος της δεύτερης, ο Ισμαίλα Σαρ.

Ο Σενεγαλέζος το έβαλε πίσω από την σέντρα. Πήρε την μπάλα και είδε τον τερματοφύλακα της αντίπαλης ομάδας, αρκετά έξω από το τέρμα του. Τράβηξε το σουτ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Η γκέλα της Λίβερπουλ

Πάντως στην Premier League έγινε η πρώτη γκέλα. Και ήρθε από την Λίβερπουλ. Που έφερε 2-2 με την Φούλαμ του Μάρκο Σίλβα, εκτός έδρας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των «κότατζερς» ο πρώτος σκόρερ της περσινής Championship (με 43 γκολ) Αλεκσάντερ Μίτροβιτς. Που σημείωσε και τα δύο τέρματα των γηπεδούχων. Με τη Λίβερπουλ να «απαντάει» δύο φορές, πρώτα με το μεγάλο καλοκαιρινό της απόκτημα, Ντάρβιν Νούνιες κι ακολούθως με τον Μοχάμεντ Σαλάχ.

Η Φούλαμ πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό. Περιόρισε εξαιρετικά τον Σαλάχ στο πρώτο μέρος και στο 32′ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Μίτροβιτς έπειτα από σέντρα του Τετέ.

Η Λίβερπουλ προσπάθησε να «απαντήσει» άμεσα, όμως ο Ντίας «σημάδεψε» το αριστερό δοκάρι στο 38′.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η είσοδος του Νούνιες και το ανέβασμα του Σαλάχ δημιούργησαν ένα «εκρηκτικό» μείγμα για τη Λίβερπουλ. Η οποία (αφού… γλίτωσε το 2-0 στο δοκάρι του Κεμπάνο στο 54′) άρχισε να στριμώχνει τους γηπεδούχους.

Ο Νούνιες με εντυπωσιακό τακουνάκι ισοφάρισε στο 64′ σε 1-1. Για να ακολουθήσει ένας καταιγισμός χαμένων ευκαιριών από τους «reds» που δεν μπόρεσαν να πάρουν προβάδισμα σε τρεις περιπτώσεις.

Στο 71′ ο Μίτροβιτς κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του απ’ τον Φαν Ντάικ. Κι ένα λεπτό μετά έδωσε εκ νέου προβάδισμα στη Φούλαμ. Για να ακολουθήσει στο 81′ η νέα ισοφάριση της Λίβερπουλ μετά από κοντινό πλασέ του Σαλάχ, ο οποίος σκόραρε για 6η σερί πρεμιέρα πρωταθλήματος.