You are currently viewing Βγήκε Ευρώπη η ΑΕΚ: Μεγάλο διπλό επί του Παναθηναϊκού (0-1) +vid

Μεγάλη νίκη στη Λεωφόρο πανηγύρισαν οι “κιτρινόμαυροι” (0-1), βγάζοντας τον Παναθηναϊκό -που έχασε πέναλτι στις καθυστερήσεις- οριστικά εκτός Ευρώπης για τέταρτη συνεχόμενη σεζόν..

Πρωταγωνιστής στο ντέρμπι, ήταν ο Πέτρος Μάνταλος που έσφιξε τα δόντια και έκανε ενέσεις για να παίξει με δική του ευθύνη! Ο αρχηγός της ΑΕΚ με καταπληκτική κίνηση και ακόμα καλύτερο τελείωμα, εκτέλεσε τον Διούδη και σφράγισε την συμμετοχή της ΑΕΚ στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Σε χαμηλό τέμπο κύλησε το πρώτο ημίχρονο, μόνη αξιοσημείωτη φάση στο 16’ όταν από αλλεπάλληλες πάσες η μπάλα έφτασε στον Σανκαρέ που σούταρε με τον Τσιντώτα να διώχνει σε κόρνερ.

Αντιθέτως στην επανάληψη το ματς πήρε.. φωτιά. Στο 48’ από εκπληκτική πάσα του Βιγιαφάνες στον Μακέντα ο Ιταλός δεν μπόρεσε να εκτελέσει και δύο λεπτά αργότερα η Ενωση προηγήθηκε με τον Μάνταλο μετά από ωραία αντεπίθεση και σέντρα του Ανσαριφάρντ. Στο 52’ η ΑΕΚ βρήκε δεύτερο γκολ που όμως ορθώς δεν μέτρησε και στο 55’ έχασε τεράστια ευκαιρία σε ωραία αντεπίθεση που κατέληξε με σουτ του Γαλανόπουλου, που έδιωξε ο Διούδης.

Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 58’ σε σουτ του Σιμάνσκι, ασταθή επέμβαση του Διούδη και κατόπιν ο Τάνκοβιτς δεν μπόρεσε να επωφεληθεί. Ο Παναθηναϊκός άγγιξε το γκολ στο 68’ μετά από νέα απίθανη πάσα του Βιγιαφάνιες στον Μακέντα που βρήκε τον αμαρκάριστο Χατζηγιοβάνη εκείνος όμως νικήθηκε από τον Τσιντώτα.

Στο 75’ ο Σβάρνας έπιασε κεφαλιά σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι για να φτάσουμε στο 92’ όταν ο Νεντελτσιάρου στην προσπάθειά του να διώξει βρήκε τον Μακέντα, μετά την εξέταση VAR καταλογίστηκε πέναλτι όμως ο Ιταλός έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι!

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό (80’ Σάντσες), Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Νιας (80’ Μπουζούκης), Σανκαρέ (71’ Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης (71’ Ενγκμπακοτό), Καμπετσής (58’ Καρλίτος), Μακέντα.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος (81’ Μπακάκης), Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Κρίστισιτς, Γαλανόπουλος, Σιμάνσκι, Τάνκοβιτς (70’ Αλμπάνης), Μάνταλος (70’ Σάκχοφ), Ανσαριφάρντ (89′ Νεντελτσεάρου)