You are currently viewing Η Βέροια επικράτησε εύκολα με τον Θεσπρωτό!
Η Βέροια πέτυχε εύκολα την νίκη με 1-3 απέναντι στον Θεσπρωτό. Και κατέκτησε οριστικά το πρωτάθλημα στο Βόρειο όμιλο της Super League 2.

H Bέροια με μεγάλο για ακόμα έναν αγώνα πρωταγωνιστή τον Πασά, όπου πέτυχε το 1ο τέρμα, πέτυχε άνετα την νίκη με 1-3 στην έδρα του Θεσπρωτού. Και κατάφερε να τελειώσει την υπόθεση τίτλος από την Λάρισα και να βρεθεί σε αγώνα μπαράζ με αντίπαλο τον Λεβαδειακό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το καλύτερο δυνατό τρόπο για τους φιλοξενούμενους, αφού στο 10ο λεπτό πέτυχε το 0-1 με σκόρερ τον Πασά. Στη συνέχεια πίεσαν και για ένα δεύτερο τέρμα, ώστε να κλειδώσει τη νίκη και την πρωτιά στον όμιλο του Βορείου ομίλου. Έτσι αυτό ήρθε στο 21ο λεπτό με σκόρερ, αυτή τη φορά τον Γιακουμάκη. Ενώ στο 45ο λεπτό πέτυχαν και τρίτο τέρμα με σκόρερ τον Μούργο.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι για να μειώσουν γρήγορα το σκορ. Έτσι τα κατάφεραν, καθώς στο 63ο λεπτό σκόραραν με εκτέλεση πέναλτι του Κωνσταντίνου.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν κατάφεραν να βρουν και άλλο τέρμα. Με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν άνετα σε αυτή την επικράτηση, με αποτέλεσμα να διασταυρώσουν τα ξίφη του σε αγώνα μπαράζ απέναντι στον Λεβαδειακό για μία θέση στο πρωτάθλημα της Super League 1.

Θεσπρωτός (Ρότσα): Κίναλης, Βαλιέντε, Ντι Αλέσιο, Βασιλάκης, Γκανσιέρ, Κωνσταντίνου, Λύγκας (46? Στεργίου), Ζιώγας (56? Μαρτίνεζ), Σαραντίδης (72? Μπονίγια), Πατσέκο (56? Βαταμίδης), Γεωργούσης (46? Πούφλης).

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Παπαχρήστος, Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου (55? Μπλέτσας), Κάτσε, Μούργος (55? Πόζογλου), Κουάτενγκ (46? Ορφανίδης), Γιακουμάκης (71? Ισαακίδης), Πασάς (55? Καπνίδης).