You are currently viewing Βαριά ήττα από την Ιταλία για την Εθνική Πόλο Ανδρών

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πόλο – 2η αγωνιστική ομίλων: Στην Κροατία, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πραγματοποίησε την χειρότερη εμφάνιση των τελευταίων ετών. Έτσι, η “Σετεμπέλο” βρήκε την ευκαιρία να ξεσπάσει, παίρνοντας τη νίκη με 15-8.

Η εμφάνιση της Εθνικής μας Ανδρών στη 2η αγωνιστική των ομίλων του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Πόλο, ήταν κάκιστη. Τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση, δε θύμισε σε τίποτα την εντυπωσιακή εικόνα της πρεμιέρας στν Κροατία. Μονόδρομος πλέον, η νίκη με τη Γεωργία την Δευτέρα για την πρόκριση στα προημιτελικά

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την Εθνική μας ομάδα, που δέχθηκε γκολ από τα δύο μέτρα με τον Ετσενίκε. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έβγαλε άμεσα, αντίδραση. Ισοφάρισε με τον Γενηδουνιά σε 1-1 . Λίγο αργότερα ο Βλαχόπουλος έκανε το 2-2. Όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Ιταλοί ήταν απόλυτα εύστοχοι στον παίκτη παραπάνω, έχοντας 3/3. Με δύο γκολ του Ντι Σόμα έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 4-2. Η Ελλάδα δε μπόρεσε να απαντήσει. Απλά σπατάλησε τις δικές της ευκαιρίες στον παραπάνω.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου κατάφεραν να μειώσουν σε 3-4 με τον Γκιουβέτση. Έδειχναν ότι μπορούν να ελέγξουν την αναμέτρηση. Όμως δεν είχαν λύση απέναντι στον Ντι Σόμα. Ο άσος της Φερεντσβάρος πέτυχε ακόμη τρία γκολ. Έτσι, η “Σετεμπέλο” έφθασε να προηγείται με 7-3. Η Εθνική μείωσε με τον Κάκαρη. Στο φινάλε του ημιχρόνου δε, έχασε μία σημαντική ευκαιρία για να κατεβάσει ακόμη περισσότερο τη διαφορά.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, ο Θοδωρής Βλάχος αποφάσισε να αλλάξει τερματοφύλακα, βάζοντας τον Τζωρτζάτο στη θέση του Ζερδεβά, ωστόσο αυτή η κίνηση δεν αφύπνισε τους παίκτες του. Ο Ντι Σόμα αποβλήθηκε για χτύπημα στον Γενηδουνιά, αλλά στη συνέχεια το σύνολο του Σάντρο Καμπάνια ανέδειξε άλλους πρωταγωνιστές. Τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ βρήκε η “Σετεμπέλο”, που έφθασε στο 12-6 με τον Φοντέλι, στο φινάλε της περιόδου.

Το σκορ, αλλά και η εικόνα της Ελλάδας έδειχναν πως το τελευταίο οκτάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, αφού τα πάντα είχαν κριθεί στην αναμέτρηση. Αμφότερες οι δύο ομάδες χαλάρωσαν, αποδεχόμενες το αποτέλεσμα και για σχεδόν τέσσερα λεπτά δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ. Εν τέλει, οι Ιταλοί πήραν τη νίκη με τελικό σκορ 15-8.

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 4-7, 6-12, 8-15

ΕΛΛΑΔΑ

(Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης 2, Φουντούλης, Καλογερόπουλος, Γκίλλας, Αργυρόπουλος Κανακάκης, Νικολαΐδης, Κάκαρης 2, Αλαφραγκής, Βλαχόπουλος 3, Τζωρτζάτος.

ΙΤΑΛΙΑ

(Σάντρο Καμπάνια): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 2, Κοντέμι, Μαρτζιάλι 1, Φοντέλι 2, Βελότο, Ρενζούτο, Ετσενίκε 3, Πρεσιούτι, Μπρούνι 1, Ντι Σόμα 5, Ντόλτσε 1, Νικόσια.