You are currently viewing Β’ Όμιλος : Τεράστια έκπληξη από τη Δανία
Β' Όμιλος : Τεράστια έκπληξη από τη Δανία

EURO2020: Από το… πουθενά πέρασε στους “16” του EURO η Δανία συντρίβοντας 4-1 την Ρωσία, που στην τριπλή ισοβαθμία έμεινε εκτός συνέχειας. Στην 3η θέση του ομίλου η Φινλανδία, που ηττήθηκε από το “απόλυτο” Βέλγιο (0-2).

Στην Αγία Πετρούπολη η Ρωσία είχε τις πρώτες φάσεις, στο 18’ ο Γκολόβιν έκανε εκπληκτική κούρσα και βγήκε απέναντι στον Σμάιχελ όμως νικήθηκε από τον Δανό γκολκίπερ, ενώ δύο λεπτά αργότερα σουτ του Τζιούμπα δεν βρήκε στόχο. Σταδιακά η Δανία ανέβασε στροφές, απείλησε στο 29’ με μακρινό σουτ του Χόιμπιεργκ, λίγο άουτ και πήρε προβάδισμα στο 38’ με καταπληκτικό σουτ του Ντάμσγκααρντ, που έγινε ο πρώτος παίκτης γεννημένος στον 21ο αιώνα που σκοράρει σε EURO!

Στο 59’ έγινε τραγικό λάθος στην άμυνα των Ρώσων και ο Πόουλσεν το εκμεταλλεύτηκε γράφοντας το 0-2, οκτώ λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι (σε μαρκάρισμα του Βέστεργκααρντ στον Σομπόλεβ) και ο Τζιούμπα ευστόχησε μειώνοντας σε 1-2. Ομως οι Σκανδιναβοί ήταν… φωτιά και στο 79’ μετά από εξαιρετική επέμβαση του Σαφόνοβ σε κεφαλιά του Κρίστενσεν η μπάλα μετά από περιπέτεια έφτασε ξανά στον τελευταίο που έπιασε έναν.. κεραυνό για το 1-3. Και στο 82’ σε υποδειγματική αντεπίθεση ήρθε και το 1-4 με τον Μέλε

ΡΩΣΙΑ: Σαφόνοβ – Ντιβέεβ, Τζίκια, Κουντριάσοβ (67’ Κουζιάεβ) – Φερνάντες, Οζντόεβ (61’ Ζεμαλετντίνοβ), Ζόμπνιν, Κουζιάεβ (67’ Μούκιν) – Μίραντσουκ (61’ Σομπόλεβ), Γκολόβιν – Τζιούμπα.

ΔΑΝΙΑ: Σμάιχελ – Κρίστενσεν, Κγιάερ, Βέστεργκααρντ – Βας (61’ Στράιγκερ), Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι (85’ Γιένσεν), Μέλε – Μπρέιτγουεϊτ (85’ Κορνέλιους), Πόουλσεν (61’ Ντόλμπεργκ), Ντάμσγκααρντ (72’ Νέργκααρντ).

ΒΕΛΓΙΟ-ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ 2-0

Οι “κόκκινοι διάβολοι” είχαν εξαρχής τον απόλυτο έλεγχο, έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο με τον Λουκάκου (16’, 38’). Ενώ ο φορ της Ιντερ είδε γκολ του ορθώς να ακυρώνεται στο 65’. Το προβάδισμα ήρθε τελικά στο 74’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντε Μπροινε και κεφαλιά του Βερμάλεν, η μπάλα βρήκε πρώτα στο αριστερό δοκάρι και έπειτα στον Χραντέτσκι πριν καταλήξει στα δίχτυα. Και στο 81’ ο Λουκάκου έκανε υπέροχη κίνηση μέσα στην περιοχή και πολύ δυνατό σουτ που άφησε… άγαλμα τον γκολκίπερ της Λεβερκούζεν (2-0).

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Χραντέσκι, Ράιταλα, Τόιβιο, Αράγιουρι, Ο’Σόνεσι, Ούρονεν (70? Άλχο), Λουντ, Σπαρβ (59′ Σούλερ), Καμαρά, Πογιάνπαλο (70? Κάουκο), Πούκι.

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Τροσάρ (76? Μενιέ) – Μπογιατά, Ντεναγέ, Βερμάλεν – Σαντλί, Ντε Μπρόινε, Βιτσέλ, Ντοκού (76? Μπατσουαγί), Λουκακού (84? Μπεντεκέ), Εντέν Αζάρ