You are currently viewing UEFA Super Cup: Υπερπρωταθλήτρια Ευρώπης και πάλι η Ρεάλ

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρέωσεις της νέας σεζόν η Ρεάλ Μαδρίτης που επιβλήθηκε της Αταλάντα στον τελικό του UEFA Super Cup

Την Τετάρτη (14/8) η Ρεάλ Μαδρίτης και η Αταλάντα συναντήθηκαν στη Βαρσοβία για τον τελικό του UEFA Super Cup. Της αναμέτρησης, οι πρωταθλητές Ευρώπης επιβλήθηκαν των κατόχων του Europa League με 2-0, κατακτώντας το τρόπαιο. Είναι η 6η φορά που οι μαδριλένοι κατακτούν το συγκεκριμένο τρόπαιο στην ιστορία τους.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι αυτό ήταν ο πρώτος επίσημος αγώνας και για τις 2 ομάδες. Έτσι, αμφότερες μπήκαν στο παιχνίδι μουδιασμένες. Για τη Ρεάλ το ματς είχε ιδιαίτερη σημασία καθώς είχαμε την επίσημη πρώτη του Κίλιαν Εμπαπέ με τη φανέλα της.

Ο Γάλλος έκανε αισθητή την παρουσία του από πολύ νωρίς. Μόλις στο 15ο λεπτό, μετά από γύρισμα του Ροντρίγκο, έκανε ένα σουτ μέσα από την περιοχή. Η μπάλα όμως κοντραρίστηκε πάνω στα σώματα. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι απάντησαν ύστερα από ένα οκτάλεπτο. Μετά από σουτ του Ντε Ρουν η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Μιλιτάο. Στη συνέχεια τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κουρτουά.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι άγγιξε το γκολ. Το δοκάρι όμως ήταν εκεί για να σώσει τους Ιταλούς. Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες πήγανε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα χωρίς σκορ.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε ριζικά στο 2ο μέρος. Οι Μαδριλένοι όσο κυλούσε ο χρόνος ανέβαζαν στροφές. Τελικά, στο 59ο λεπτό κατάφεραν και βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Βινίσιους μετά από μία εντυπωσιακή ενέργεια, έδωσε πάρε-βάλε στον Βαλβέρδε. Εκείνος με ένα πλασέ σε κενή εστία έκανε το 1-0.

Το γκολ του Ουρουγουανού έδωσε boost στη Ρεάλ, που στο επόμενο δίλεπτο έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ. Αρχικά με ένα χαμένο τετ α τετ του Βινίσιους και στη συνέχεια με τον Μπέλιγχαμ, που δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Μούσο.

Ο Μούσο είπε όχι ξανά στον Μπέλιγχαμ και στο 66′, αλλά μετά από τρία λεπτά δεν μπόρεσε να προστατέψει ξανά την ομάδα του. Και η στιγμή που περιμέναμε οι περισσότεροι, ήρθε! Ο Κιλιάν Εμπαπέ πέτυχε το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης με ένα υποδειγματικό τελείωμα έπειτα από υπέροχο γύρισμα του Μπέλιγχαμ και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.