You are currently viewing Τζωρτζάκης: 63ος στην ποδηλασία, νικητής ο Καραπάζ

Ο Ρίχαρντ Καραπάζ ήταν ο μεγάλος νικητής στο αγώνισμα της ποδηλασίας δρόμου, με τον Πολυχρόνη Τζωρτζάκη να τερματίζει στην 63η θέση με 6:21:46.

Το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα της ποδηλασίας δρόμου κατέληξε στον Ρίχαρντ Καραπάζ από τον Ισημερινό. Η Ελληνική εκπροσώπηση, Πολυχρόνης Τζωρτζάκης τερμάτισε 63ος.

Ο αθλητής από τον Ισημερινό πήρε το χρυσό μετάλλιο, αφού κάλυψε τα 234 χλμ. της απόστασης σε 6 ώρες 5 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα. Από πίσω του οι Βόουτ βαν Αέρτ (Βέλγιο) και Ταντέι Πογκάτσαρ (Σλοβενία) κατακτώντας το ασημένιο και αργυρό μετάλλιο αντίστοιχα.

Ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης προσπάθησε αρκετά. Μάλιστα, στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής βρισκόταν μέσα στην πρώτη πεντάδα. Ωστόσο στην συνέχεια, δεν άντεξε στην κούραση και την πίεση και έτσι υποχώρησε στην 63η θέση. Ο χρόνος του ήταν 6:21:46, κάτι παραπάνω από ένα τέταρτο διαφορά με τον πρωτοπόρο Καραπάζ. Παρά την χαμηλή θέση στην κατάταξη, ο Έλληνας αθλητής κατάφερε να ολοκληρώσει την διαδρομή. Κάτι που δεν κατάφεραν 46 συναθλητές του!

Η εμπειρία όμως που παίρνει ο κάθε αθλητής από τους Ολυμπιακούς Αγώνες είναι μοναδική.

Ο Βέλγος, κάτοχος του χρυσού μεταλλίου το 2016 στο Ρίο, Γκρεγκ Βαν Αβερμάετ δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα. Εγκατέλειψε την προσπάθεια του λίγα χιλιόμετρα πριν τον τερματισμό. Συνολικά τερμάτισαν 82 ποδηλάτες, ενώ εγκατέλειψαν την προσπάθεια τους 46 αθλητές.