You are currently viewing Τζόκοβιτς: Αποκλεισμός σοκ από τον 3ο γύρο

Ο Νόβαλ Τζόκοβιτς αποχαιρέτησε πρόωρα το Rome Masters, καθώς αποκλείστηκε από τον Αλεχάντρο Ταμπίλο στο 3ο γύρο του τουρνουά

Στον 3ο γύρο του Rome Masters, ο Νόβακ Τζόκοβιτς έπαιξε απέναντι στον Αλεχάντρο Ταμπίλο. Μόλις 67 λεπτά από την έναρξη του παιχνιδιού, το Νο.1 υποχρεώθηκε σε βαρια ήττα από τον Ταμπίλο (Νο.29). Το παιχνίδι τελείωσε με 2-0 σετ υπέρ του Χιλιανού (2-6, 3-6), που δε μπορούσε ούτε ο ίδιος να το πιστέψει.

Για τον Ταμπίλο αυτή ήταν η πιο μεγάλη νίκη της καριέρας του, μέχρι τώρα. Μάλιστα, έγινε ο πρώτος Χιλιανός που κέρδισε το Νο.1, μετά τη νίκη του Γκονζάλεζ επί του Φέντερερ το 2007. Πλέον, στον 4ο γύρο του ιταλικού open, ο Χιλιανός θα παίξει απέναντι στον Κάρεν Κατσάνοφ.

Ο Τζόκοβιτς δεν κατάφερε να βρει ρυθμό και να κάνει το παιχνίδι του. Αφού έχασε τα τέσσερα πρώτα games της αναμέτρησης, δε μπόρεσε ποτέ να ανακάμψει και να επιστρέψει στο σετ. Μάλιστα, στο 2ο σετ ο Ταμπίλο έκανε το 2-0, με ένα break.

Αξίζει δε μα σημειωθεί πως σε όλο το παιχνίδι ο Σέρβος κέρδισε μόλις 10 πόντους στο σερβίς του αντιπάλου του. Επιπλέον, δεν είχε ούτε ένα break point.

Μετά τον αποκλεισμό του, ο Νόλε έδωσε τα συγχαρητήρια στον αντίπαλο του, για τη μεγάλη του επιτυχία.

Οι δηλώσεις του Τζόκοβιτς

Το πρώτο που θέλω να πω είναι συγχαρητήρια στον αντίπαλό μου. Είναι ένας ολοκληρωμένος παίκτης με υψηλής ποιότητας παιχνίδι. Έκανε σπουδαίο ματς. Για μένα είναι αδύνατο να βρω κάτι θετικό σήμερα, ήμουν τελείως εκτός κλίματος.

Πρέπει να ελέγξω τι συμβαίνει και αν το χτύπημα από το μπουκάλι έχει κάποια σχέση με αυτό. Χθες, όσο έκανα προπόνηση, δεν αντιμετώπισα κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα. Όμως, δεν ένιωθα και τελείως καλά.

Σήμερα, με το στρες να είναι αυξημένο λόγω του αγώνα, ένιωθα πολύ άσχημα. Δεν ήταν ότι ένιωθα πόνο. Όμως είχα προβλήματα με την ισορροπία μου. Δεν είχα κανέναν συντονισμό στο court. Ήμουν πολύ διαφορετικός παίκτης απ’ ότι την Παρασκευή. Θα κάνω μια γενική εξέταση, ίσως κάποιου τύπου μαγνητική, να δω αν όλα είναι καλά