You are currently viewing Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε εύκολα την Άβτοντορ!

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε εύκολα στην έδρα της, 92-65 την Άβτοντορ Σάρατοβ. Και μπήκε δυναμικά στο καινούργιο έτος στο πρωτάθλημα.τ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δυσκολεύτηκε για ένα μόλις δεκάλεπτο απέναντι στη πρωτοπόρο Σάρατοβ. Ωστόσο στη συνέχεια η ομάδα του Ιτούδη, πάτησε για τα καλά το γκάζι.  Με αποτέλεσμα να φτάσει πολύ εύκολα στη νίκη με 92-65. Έτσι πάτησε στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι με την αύρα της έδρας τους, κατάφεραν και έφτασαν τη διαφορά στο +9 με 16-7 5 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Ωστόσο από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση, με αποτέλεσμα να μειώσουν τη διαφορά στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου με 6 πόντους και στο 23-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη. Με ασφυκτική άμυνα και μεγάλη αποτελεσματικότητα στα σουτ δύο, αλλά κυρίως τριών πόντων, κατάφεραν και εκτόξευσαν τη διαφορά στο -16 ( 36-20 ). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των Μοσχοβίτων, με αποτέλεσμα να φτάσουν ακόμα τη διαφορά στο +19 ( 50-31 ). Έτσι το τέλος του ημίχρονου εν τέλι έληξε με 52-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν το πόδι στο γκάζι, αφού έφτασαν ακόμη τη διαφορά και στο +27 ( 70-43 ). Έτσι εν τέλι έληξε με 78-51.

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο. Η παρέα του Σβεντ έριξε ταχύτητα και το γκάζι, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να είναι ανταγωνιστικοί, όπως και στο 1ο δεκάλεπτο. Έτσι το επιμέρους σκορ ήταν στο 14-14. Ωστόσο οι γηπεδούχοι έφτασαν στην πολύ εμφατική νίκη. Με αποτέλεσμα να βρεθεί στη κορυφή της κατάταξης.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 52-36, 78-51, 92-65