You are currently viewing Τσιτσιπάς: Με τρομερή ανατροπή προκρίθηκε στους «8» του Indian Wells (vid)
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς συνεχίζει την πορεία του στο Indian Wells αφού προκρίθηκε με ανατροπή στους «8» και στοχεύει να φτάσει έως τον τελικό.

Επιβλήθηκε με 2-1 (6-7, 7-6, 6-2) σετ του Άλεξ Ντε Μινόρ, σε μια δύσκολη αναμέτρηση όπου έδωσε ο Τσιτσιπάς. Ο αγώνας κράτησε 2 ώρες και 43 λεπτά με τον Έλληνα πρωταθλητή να ταλαιπωρείται και από μια ίωση.

Ο Αυστραλός τενίστας έβαλε δύσκολα στο Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης. Αλλά στο 2ο σετ ο Τσιτσιπάς είχε καλύτερες επιστροφές από τον αντίπαλό του (43% έναντι 33%). Και μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα δύο συνεχόμενα αβίαστα λάθη του Ντε Μινόρ και έκανε μπρέικ.

Με μεγαλύτερη συνέπεια και συγκέντρωση στο παιχνίδι του, ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να ισοφαρίσει τα σετ. Και στο τελευταίο έδωσε τον καλύτερό του εαυτό. Φτάνοντας ξανά πρώτος σε μπρέικ (όπως στο 1ο και στο 2ο), παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα για τη νίκη.

Στους «8» της διοργάνωσης, ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Γεωργιανό Νικολόζ Μπασιλασβίλι, ο οποίος νωρίτερα επικράτησε με 6-4, 7-6(6) του Κάρεν Χατσάνοφ.

Πριν τον Ντε Μινόρ, είχε αποκλείσει τον Φάμπιο Φονίνι. Με τον τελευταίο να δείχνει εκνευρισμό στο τέλος της αναμέτρησης. Όταν ο Έλληνας τενίστας πλησίασε για να δώσει το χέρι του στον Ιταλό, αυτός άρχισε να του λέει τα παράπονά του, ωστόσο ο «Στεφ» τον σταμάτησε.

Του έλεγε πως άκουγε τον πατέρα του κατά την διάρκεια του ματς, κάτι που γίνονταν συνέχεια. Για να πάρει απάντηση πως αυτό δεν ισχύει.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Φονίνι διαμαρτυρόταν σε όλη τη διάρκεια του ματς, που ο Τσιτσιπάς πήρε με ανατροπή.