You are currently viewing Τσιτσιπάς – Σάκκαρη: Αποκλεισμός στο σούπερ τάι μπρέικ

Το ελληνικό δίδυμο Τσιτσιπάς – Σάκκαρη ηττήθηκε με 2-1 σετ (4-6, 6-4, 6-10), χάνοντας την πρόκριση στο καθοριστικό σούπερ τάι μπρέικ. Ραντεβού στο Παρίσι δίνουν πλέον.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς και η Μαρία Σάκκαρη γνώρισαν τον αποκλεισμό από το αυστραλιανό δίδυμο. ‘Ασλεϊ Μπάρτι και Τζον Πιρς είναι από τους καλύτερους παίκτες παγκοσμίως. Η Μπάρτ είναι το νο.1 αυτή την στιγμή στον κόσμο του γυναικείου τένις. Ο Πιρς είναι από τους καλύτερους παγκοσμίως στο διπλό.

Παρά την προσπάθεια που κατέβαλε το ελληνικό δίδυμο, γνώρισε την ήττα με 2-1 σετ (4-6, 6-4, 6-10) στο σούπερ τάι μπρέικ. Έτσι, έχασαν την ευκαιρία να περάσουν στην τελική τετράδα και να διεκδικήσουν το πολυπόθητο μετάλλιο. Αντίθετα το αυστραλιανό δίδυμο συνεχίζει την πορεία του στα ημιτελικά. Εκεί θα αντιμετωπίσει το ρωσικό δίδυμο των Αναστασία Παβλιουτσένκοβα – Αντρέι Ρούμπλιεφ.

Οι παίκτες της «γαλανόλευκης» ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο πρώτο σετ με μπρέικ στο 2-1. Οι Αυστραλοί όμως ισοφάρισαν αμέσως (2-2) και με νέο μπρέικ στο δέκατο γκέιμ έκαναν το 1-0 σετ με 6-4.

Στο δεύτερο σετ το ελληνικό δίδυμο μπήκε δυνατά και έκανε μπρέικ, ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ. Έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ (που κρίνεται στους δέκα πόντους). Εκεί όμως οι Αυστραλοί ήταν παιχτοι. Κυριάρχησαν πλήρως επί του ελληνικού διδύμου και πήρε το ματς με 10-6.

Κάπως έτσι, Μαρία Σάκκαρη και Στέφανος Τσιτσιπάας ανανέωνουν το ραντεβού τους για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 στο Παρίσι.