You are currently viewing Τσιτσιπάς: Μεγάλη η νίκη επί του Μεντβέντεφ στο ATP Finals (vid)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε μια σπουδαία εμφάνιση απέναντι στον Ντανίλ Μεντβέντεφ που αποτελεί έναν από τους δυσκολότερους αντιπάλους του.

Μάλιστα με αυτή τη νίκη κόντρα στον Μεντβέντεφ, ο Τσιτσιπάς παρέμεινε στο κόλπο για πρόκριση στα ημιτελικά του ATP Finals. Χρειάζεται πλέον τη νίκη στο ματς με τον επίσης Ρώσο Αντρέϊ Ρούμπλεφ.

Μετά την ήττα με 2-0 από τον Νόβακ Τζόκοβιτς, ο Έλληνας πρωταθλητής, βρέθηκε με την «πλάτη στον τοίχο». Καθώς στον αγώνα με τον Ρώσο, Ντανιίλ Μεντβέντεφ, ήθελε μόνο νίκη για να μην αποκλεισθεί από την συνέχεια του τουρνουά.

Και τελικά, μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα, ο «Tsitsifast», πήρε την νίκη με 2-1 σετ. Διατρώντας τις ελπίδες του για πρόκριση στην τελική τετράδα του τουρνουά. Όπου συμμετέχουν οι κορυφαίοι οκτώ τενίστες του κόσμου.

Στο πρώτο σετ, ο Τσιτσιπάς ήταν ιδιαίτερα αποφασιστικός και δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στον Μεντβέντεφ. Με αποτέλεσμα να φθάσει με σχετική άνεση στο 6-3.

Ο Ρώσος δεν είχε κάτι να χάσει στο δεύτερο σετ και πάλεψε μέχρι τέλους. Για να το κατακτήσει με 13-11 (!) στο tie break.

Στο τρίτο και καθοριστικό σετ, ο Τσιτσιπάς βρέθηκε πίσω με break, με τον Μεντβέντεφ να φθάνει «μία ανάσα» από την νίκη, καθώς προηγήθηκε με 5-3.

Όμως ο Τσιτσιπάς «έβγαλε» αντίδραση και στο δέκατο game κατάφερε να «σπάσει» το σερβίς του Ρώσου (σ.σ. ο οποίος αποκλείσθηκε από την συνέχεια του τουρνουά). Η νίκη κρίθηκε στο tie break, όπου ο Ελληνας πρωταθλητής ήταν εντυπωσιακός και επικράτησε άνετα με 7-1.

Ένιωσε αναγεννημένος

Μετά το τέλος της αναμέτρησης τόνισε. «Είναι μια μεγάλη νίκη και είμαι πολύ περήφανος για τον τρόπο που πάλεψα. Δεν φάνηκε να έρχεται το τέλος για μένα, ακόμα και στο γκέιμ που σέρβιρε για τη νίκη ο Ντανίλ, ένιωσα ότι αν θα μπορούσα να βάλω μέσα μερικές μπάλες θα μου παρουσιαζόταν κάποια ευκαιρία. Ήταν υπέροχο που ξαναμπήκα στο ματς, ένιωσα αναγεννημένος. Και ήταν εξαιρετικός ο τρόπος με τον οποίο τελείωσα το ματς.

Έγιναν τα πάντα σε αυτό το ματς και το ότι κατάφερα να μείνω ήρεμος στις καταστάσεις που φάνηκαν να ξεφεύγουν από τα χέρια μου ήταν πολύ σημαντικό».

Όσο για τον επόμενο αντίπαλό του, τον Αντρέι Ρούμπλεφ: «Είναι δύσκολος αντίπαλος, έχουμε παίξει πολλούς αγώνες. Πρέπει να είμαι “φρέσκος”, οπότε πρέπει τώρα να ξεκουραστώ. Σίγουρα, θα υπάρχει ένταση και από τις δύο πλευρές. Πρέπει να μάθω από τα προηγούμενα ματς, να δω τι λειτουργεί και να προσεγγίσω τον αγώνα με τον καλύτερο τρόπο».