You are currently viewing Τσιτσιπάς: Δώρο γενεθλίων η πρόκριση στους 8 του Rogers Cup

Το καλύτερο δώρο ανήμερα των γενεθλίων του πήρε ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Πέρασε στην προημιτελική φάση των 8 του Rogers Cup.

Ανήμερα των 25ων γενεθλίων του ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε το καλύτερο δώρο στον εαυτό του. Μια εντυπωσιακή και εύκολη νίκη με 2-0 σετ επί του Αργυρού Ολυμπιονίκη του Τόκιο, Κάρεν Χατσάνοφ. Μια νίκη που του χάρισε ταυτόχρονα την πρόκριση στους “8” του Rogers Cup. Εκεί μέλλεται να συναντήσει τον Κάσπερ Ρουντ.

Αμέσως μετά τη νίκη του Έλληνα τενίστα ο κόσμος που βρέθηκε στις εξέδρες άρχισε να τραγουδάει ρυθμικά το “Happy birthday” στον Τσιτσιπά. Ο ίδιος έδειχνε να το απολαμβάνει.

Η αναμέτρηση

Ο Έλληνας πρωταθλητής πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση.Επικράτησε του 25χρονου Ρώσου, παίρνοντας ξεκούραστα το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Masters στο Τορόντο. Μετά από 77 λεπτά αγώνα, ο Στέφανος επιβλήθηκε με 6-3, 6-2. Τώρα, στην τελική “8αδα” θα βρει απέναντί του, το Νο6 του ταμπλό, Κάσπερ Ρουντ.

Ο Νορβηγός απέκλεισε με τη σειρά του τον Ντούσαν Λάγιοβιτς με 6-4, 6-3. Έτσι πέτυχε την 14η σερί νίκη του στο Tour. Ο Ρουντ έχει να ηττηθεί από τις 30 Ιουνίου. Δείχνει να διανύει την καλύτερη περίοδο της καριέρας του.

Όσον αφορά την εμφάνιση του Τσιτσιπά κόντρα στον Χατσάνοφ, ο Νο3 του ταμπλό στον Καναδά, βρέθηκε σε τρομερή μέρα. Σερβίροντας μαεστρικά, δεν άφησε πολλά περιθώρια στο Νο28 του κόσμου.

Ο Τσιτσιπάς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 27/29 κερδισμένους πόντους πίσω από το 1ο του σερβίς. Κράτησε ανέπαφο το σερβίς του (0/2 break points ο Χατσάνοφ) και έφτασε ελεγχόμενα στη νίκη.

Ένα break στο εναρκτήριο κομμάτι του ματς και δυο breaks στο 2ο set, ήταν αρκετά για να του δώσουν την άνετη επικράτηση. Με 3/6 break points τελείωσε τον αγώνα ο 23χρονος Έλληνας που πανηγύρισε την 4η νίκη του σε βάρος του Ρώσου, σε ισάριθμες αναμετρήσεις