You are currently viewing Τσέλσι: Νίκη στο τελευταίο φιλικό με την Ουντινέζε!
Η Τσέλσι επικράτησε με 1-3 την Ουντινέζε. Και ολοκλήρωσε πολύ δυνατά την προετοιμασία της ενόψει των υποχρεώσεων στο πρωτάθλημα.

Η Τσέλσι είχε έναν μεγάλο πρωταγωνιστή στο φιλικό, απέναντι στην Ουντινέζε. Αφού ο Στέρλινγκ πέτυχε το πρώτο του γκολ, με αποτέλεσμα να βάλει τη σφραγίδα του στο 3-1. Και έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει το σύλλογο στις επίσημες υποχρεώσεις σε πρωτάθλημα και Champions League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Μπλε του Λονδίνου να έχουν από την αρχή την υπεροχή, να έχουν συνεχώς την μπάλα στα πόδια τους, ενώ δημιούργησαν και πολλές καταστάσεις για γκολ. Έτσι το πρώτο γκολ δεν άργησε να έρθει, αφού ο Καντέ το πέτυχε στο 20ο λεπτό, ενώ στο 37ο λεπτό ήρθε και το 0-2 με δράστη τον Ραχίμ Στέρλινγκ. Ενώ στο 44ο λεπτό οι Ιταλοί κατάφεραν να μειώσουν το σκορ σε 1-2 και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στη φιλική αναμέτρηση.

Στο δεύτερο μέρος, οι Άγγλοι μπήκαν πολύ καλά και δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο. Αφού κατάφεραν και είχαν την υπεροχή. Αλλά και τις φάσεις. Ωστόσο το γκολ δεν κατάφεραν να το βρουν. Έτσι την λύση την βρήκε στα τελευταία λεπτά ο Μάουντ με ωραίο γκολ, διαμορφώνοντας το 1-3. Έτσι με την λήξη του αγώνα, η ομάδα του Τούχελ έφτασε σε αυτή τη νίκη. Με αποτέλεσμα να δείξει ένα πολύ καλό πρόσωπο στη τελευταία φιλική αναμέτρηση, ενόψει των επίσημων υποχρεώσεων για το πρωτάθλημα.