You are currently viewing Τρομερός Ιωνικός, πήρε μεγάλη πρόκριση στην Ξάνθη!
Ο Ιωνικός με τρομερή ανατροπή στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Επικράτησε με 1-2 την Ξάνθη και προκρίθηκε στους 16 του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Ιωνικός με τρομερή ανατροπή, στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Επικράτησε με 1-2 την Ξάνθη και προκρίθηκε στους 16 του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Ιωνικός απέδειξε πως δεν παρατάει κανένα παιχνίδι.  Αφού έδειξε χαρακτήρα μετά το 1-0 όπου προηγήθηκε η ομάδα της Θράκης. Και με ανατροπή στα τελευταία λεπτά του αγώνα, πανηγύριζε μία μεγάλη πρόκριση για τις 16 καλύτερες ομάδες σε αυτή τη διοργάνωση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φορτσάτοι στον αγωνιστικό χώρο. Με αποτέλεσμα να κερδίζουν πέναλτι μόλις στο 6ο λεπτό του αγώνα. Ωστόσο ο Ογκμπόε αστόχησε και παρέμεινε το 0-0. Όμως ότι δεν έκανε ο ίδιος το έκανε ο Πλατέλας όπου σκόραρε στο 26ο λεπτό και έβαλε μπροστά στο σκορ την Ακριτική ομάδα.

Έτσι οι δύο ομάδες, πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου. Με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ με 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Σπανού μπήκαν πολύ δυνατά, πίεσαν τον αντίπαλο για την ισοφάριση, ώστε να τους ξαναβάλει στη διεκδίκηση της πρόκρισης.

Ωστόσο όχι μόνο ισοφάρισαν, αλλά μέσα σε δύο λεπτά πέτυχαν δύο τέρματα. Το πρώτο μπήκε στο 77ο λεπτό με σκόρερ τον Ντάλσιο και το δεύτερο ήρθε δύο λεπτά αργότερα με δράστη τον Τουράμ.

Έτσι τα επόμενα 11 λεπτά ήταν δραματικά. Αφού οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση. Αλλά εν τέλι δεν μπόρεσαν να τα καταφέρουν. Με την ομάδα της Νίκαιας να πανηγυρίζει αυτή τη τρομερή πρόκριση για την 6η φάση στο Κύπελλο Ελλάδος.

ΞΑΝΘΗ (Τζέιμι Μονρόι): Ίτσο, Μιχαήλ, Πολίμος, Παπάζογλου (74′ Μπάτζιος), Τζανακάκης (74′ Δεληγιαννίδης), Δόρης (64′ Κρητικός), Γκόμεζ, Πλατέλλας, Τσέλιος (90’+1′ Τ. Δημητριάδης), Μονρός, Ιμπραΐμι (74′ Διαμαντόπουλος).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Λουάν, Μύγας, Βαλεριάνος (61′ Καμπράλ), Κωνσταντινίδης (46′ Βαφέας), Κιάκος, Μπάσα (46′ Άοσμαν), Ντάλσιο, Πογοσιάν (46′ Γκοτσούλιας), Τουράμ, Μάναλης (85′ Σάντσες).