You are currently viewing Τρομερός Απόλλων Πόντου, διέλυσε τον Ηρακλή!
Ο Απόλλων Πόντου πέτυχε τεράστια εκτός έδρας νίκη 0-3 με τον Ήρακλη. Και ξέφυγε για τα καλά από τις τελευταίες θέσεις στη κατάταξη.

Ο Ηρακλής με τον Απόλλων Πόντου, συνθέτουν το τεράστιο ντέρμπι της Μακεδονίας, όπου ήθελαν αυτούς τους τρεις βαθμούς, για διαφορετικούς λόγους. Οι μεν γηπεδούχοι για να βρεθούν μόνοι στην εξάδα, ενώ οι δε φιλοξενούμενοι για να ξεφύγουν από τις θέσεις του υποβιβασμού. Εν τέλι αυτοί που χαμογέλασε ήταν η ομάδα του Απόλλων, όπου έφτασαν στο ευρύ 0-3.

Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, δεν είχε καλό ρυθμό. Αφού οι δύο ομάδες ήταν αγχωμένες και δημιούργησαν πολλά αβίαστα λάθη. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 39ο λεπτό με τον Κουακού. Ενώ πέτυχαν και το 0-2, αυτή τη φορά με τον Ρούνει. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ να είναι στο 0-2 υπέρ των Κυανόλευκων.

Στο δεύτερο μέρος τώρα, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν δυνατά, να δημιουργήσουν τις ευκαιρίες, με αποτέλεσμα να βρουν κάποιο τέρμα. Είχαν μάλιστα μία τεράστια ευκαιρία στο 78ο λεπτό με τον Τόσκα, όμως η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Έτσι στις καθυστερήσεις του αγώνα, η ομάδα του Καλαιτζίδη βρήκε και τρίτο τέρμα, αυτή τη φορά με τον Ενόμο. Έτσι με τη λήξη του αγώνα πανηγύρισαν αυτή τη τεράστια νίκη, με αποτέλεσμα να πάρουν τεράστια απόσταση από τις θέσεις του υποβιβασμού στο πρωτάθλημα.