You are currently viewing Με τρομερό ΜακΤόμενεϊ πήρε το ντέρμπι η Γιουνάιτεντ – Η Άστον Βίλα τιμώρησε τη Σίτι

Ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις για την 15η αγωνιστική της Premier League, με την Άστον Βίλα να επικρατεί 1-0 της Σίτι εντός έδρας και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να παίρνει το ντέρμπι κόντρα στην Τσέλσι με 2-1. Η Λίβερπουλ από την άλλη έφυγε με το τρίποντο από το Σέφιλντ ενώ η Μπράιτον έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη. Εμφατική νίκη για την Φούλαμ που επικράτησε 5-0 της Νότιγχαμ του Οδυσσέα Βλαχοδήμου.

Premier League: Άστον Βίλα – Μάντσεστερ Σίτι 1-0

Η Άστον Βίλα μπήκε καλά στην αναμέτρηση κόντρα στην Μάντσεστερ Σίτι. Από νωρίς έδειξε πως θα είναι δύσκολος αντίπαλος. Στο 6ο λεπτό απείλησε για πρώτη φορά τα αντίπαλα καρέ. Ο Έντερσον όμως απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Μπέιλι. Οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν , ενώ καμία από τις δύο δεν κατάφερε να απειλήσει σημαντικά την αντίπαλη εστία.

Στο δεύτερο μέρος, η Άστον Βίλα πατούσε καλύτερα. Μάλιστα στο 64ο λεπτό απείλησε σημαντικά την εστία της Σίτι. Ο ΜακΓκιν άδειασε τον Ντίας. Πλάσαρε μέσα από την περιοχή της Σίτι, αλλά αστόχησε. Δέκα λεπτά αργότερα όμως, οι γηπεδούχοι δεν έκαναν το χατίρι στον Πεπ Γκουαρδιόλα και τους παίκτες του. Ο Μπέιλι άνοιξε το σκορ, παγώνοντας τους “πολίτες”.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυνατά, ψάχνοντας και δεύτερο γκολ. Όμως και πάλι, ο Έντερσον απέκρουσε την προσπάθεια του Ντάγκλας Λουίς. Η κυριαρχία της Βίλα συνεχίστηκε. Στο 86ο λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία να κλειδώσει το ματς. Ο Ντάγκλας Λουίς σούταρε από το ημικύκλιο. Η μπάλα όμως σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Premier League: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Τσέλσι 2-1

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τη Γιουνάιτεντ. Μόλις στο 9ο λεπτό ο Έντσο Φερνάντες πάτησε εντός περιοχής τον Άντονι. Έτσι, ο ρέφερι έδειξε τη λευκή βούλα. Ο Μπρούνο Φερνάντες ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι. Ο Σάντσες απέκρουσε, αλλά ο Χόιλουντ πήρε το ριμπάουντ. Δυστυχώς όμως, αστόχησε. Στο 19ο λεπτό όμως, οι κόκκινοι διάβολοι κατάφεραν να σκοράρουν και να πάρουν το προβάδισμα. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους όμως, η Τσέλσι κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με τον Πάλμερ. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, η Γιουνάιτεντ μπήκε πιο δυνατά. Πίεσε και έφτασε στην επίτευξη δεύτερου τέρματος. Ο Γκαρνάτσο έβγαλε τη σέντρα με τον ΜακΤόμινεϊ να δίνει και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του. Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Καμία όμως δεν απείλησε σημαντικά. Έτσι, η Γιουνάιτεντ έφυγε με μια τεράστια νίκη.

Premier League: Κρίσταλ Πάλας – Μπόρνμουθ 0-2

H Mπόρνμουθ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Πίεσε και μάλιστα βρήκε το γρήγορο γκολ που έψαχνε στο 25ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σινιστέρα πήρε την κεφαλιά από το πρώτο δοκάρι. Από κοντά ο Σένεσι έκανε το 0-1 στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες ήταν περισσότερο νωχελικές, χωρίς να δημιουργούν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Στο 90+1 όμως, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα. Συγκεκριμένα, ο Μουρ έκανε το 2-0 με το κεφάλι και τελείωσε το ματς.

Premier League: Μπράιτον – Μπρέντφορντ 2-1

Δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι για την Μπράιτον. Ο Φαν Χεκ ανέτρεψε τον Γιάνελτ μέσα στην περιοχή και ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα. Το πέναλντι εκτέλεσε εύστοχα ο Εμπουεμό, ανοίγοντας το σκορ και βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Η Μπράιτον όμως αντέδρασε άμεσα. Μόλις στο 31ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσα. Ο Μιτόμα τροφοδότησε τον Γκρος. Αυτός, με δυνατό σουτ από το όριο της περιοχής έκανε το 1-1.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, αφού κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Ο Μιτόμα τροφοδότησε το Γκρος. Εκείνος έδωσε στον Χίνσελγουντ, που έκανε το τελικό 2-1, με το κεφάλι.

Premier League: Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Λίβερπουλ 0-2

Η Λίβερπουλ μπήκε ορεξάτη στο ματς και προσπάθησε να βρει χώρους για να απειλήσει. Στο 37ο λεπτό, ο Άρνολντ εκτέλεσε κόρνερ. Η άμυνα της Σέφιλντ αδράνησε. Έτσι, ο Φαν Ντάικ άνοιξε εύκολα το σκορ με σουτ… εξ επαφής.

Αυτή ήταν και η 75η ασίστ του Άγγλου αριστερού μπακ σε όλες τις διοργανώσεις με τη Λίβερπουλ. Με τους Σαλάχ (80) και Ντε Μπρόινε (129) να έχουν περισσότερες από όλες τις ομάδες της Premier League.

Η Λίβερπουλ στην εκπνοή, βρήκε το γκολ που της έλειπε για να κλειδώσει το ματς. Συγκεκριμένα, ο Σομποσλάι σκόραρε το 2-0 στο 90+4 και έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του.

Premier League: Φούλαμ – Νότινγχαμ Φόρεστ 5-0

Η Φούλαμ μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια και έδειξε από νωρίς τις… διαθέσεις της.

Στο 26ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Ο Περέιρα εκτέλεσε απευθείας φάουλ. Τη μπάλα όμως σταμάτησε το δοκάρι του Βλαχοδήμου. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι “κοτατζέρς” άνοιξαν το σκορ. Ο Γουίλιαν τροφοδότησε τον Ιγουόμπι. Ο τελευταίος νίκησε τον Έλληνα κίπερ για το 1-0. Οι “γηπεδούχοι” κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 34ο λεπτό. Ο Περέιρα έβγαλε τον Χιμένες τετ-α-τετ κι εκείνος, έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι δεν έριξαν ρυθμό και ξεκίνησαν ακριβώς όπως τελείωσαν το πρώτο. Στο 55ο λεπτό ο Περέιρα έβγαλε στον Χιμένες ο οποίος έκανε το 3-0 με τακουνάκι, ενώ στο 73ο λεπτό, ο Γουίλσον έδωσε στον Γουόμπι που έγραψε το εμφατικό 4-0. Λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης, η Φούλαμ βρήκε και πάλι δίχτυα. Ο Περέιρα έκλεψε την μπάλα και μετά από όμορφη συνεργασία με τον Κέρνι, ο τελευταίος σούταρε διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.