You are currently viewing Τρομερή Τσέλσι, πέρασε εύκολα από το Λέστερ!
Η Τσέλσι πέρασε αέρας από το Λέστερ, αφού επικράτησε με 0-3. Και παρέμεινε σταθερά στη κορυφή του πρωταθλήματος.

Η Τσέλσι τρόμαξε με την εξαιρετική της εμφάνιση, καθώς ήταν ανώτερη σε όλους τους τομείς με αντίπαλο τις Αλεπούδες. Για αυτό το λόγο επικράτησαν εύκολα με το ευρύ 0-3. Και ανέβηκε για τα καλά η ψυχολογία της, ενόψει του αγώνα με την Γιουβέντους για το θεσμό του Champions League.

Η Λέστερ μπήκε πολύ καλύτερα στον αγώνα, αφού είχε τεράστια ευκαιρία μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα με τον Τίλεμανς.

Στη συνέχεια όμως, οι Μπλε του Λονδίνου ανέβασαν στροφές και κατάφεραν μόλις στο 13ο λεπτό να ανοίξουν το σκορ με κεφαλιά του Ρούντιγκερ.

Μάλιστα πέτυχαν και δεύτερο τέρμα στο 28ο λεπτό με δράστη αυτή τη φορά, τον Καντέ.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, αφού έπεσαν απάνω στην εξαιρετική άμυνα των φιλοξενούμενων. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 0-2 υπέρ της ομάδας του Τούχελ, όπου απέκτησαν σαφές προβάδισμα για αυτή τη νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν στον ίδιο ρυθμό, αφού είχαν συνεχώς τη μπάλα στα πόδια τους, με αποτέλεσμα να βρουν και τρίτο τέρμα, με σκόρερ τον Πούλισικ.

Έτσι στα εναπομείναντα λεπτά που είχαν μείνει. Η ομάδα του Τούχελ έκανε συντήρηση δυνάμεων. Για αυτό το λόγο πέρασε με μεγάλη άνεση με το σημαντικό διπλό, όπου συνέχιζε ακάθεκτη προς τη κορυφή του πρωταθλήματος.

Λέστερ: Σμάιχελ, Ολμπράιτον, Αμάρτεϊ, Έβανς, Σογιουντσού, Καστάν, Σουμαρέ (74′ Ντούσμπαρι – Χολ), Εντιντί, Μπαρνς (46′ Μάντισον), Λούκμαν (46′ Ιεανάτσο), Βάρντι

Τσέλσι: Μεντί, Τσάλομπα, Τιάγκο Σίλβα, Ρούντιγκερ, Τζέιμς, Καντέ, Ζορζίνιο (77′ Λόφτους – Τσικ), Τσίλγουελ, Μάουντ (63′ Ζίγιεχ), Χάβερτς (62′ Πούλισικ), Χάντσον – Οντόι