You are currently viewing Τρομερή η Μπράγκα, «σόκαρε» την Πόρτο!
Η Πόρτο ηττήθηκε εκτός έδρας 1-0 από την Μπράγκα. Έτσι έχασε την ευκαιρία να κατακτήσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα στην Πορτογαλία.

Η Πόρτο δεν κατάφερε στην έδρα της Μπράγκα, να πάρει τη μεγάλη νίκη. Με αποτέλεσμα να κατακτήσει και επίσημα το πρωτάθλημα από την αιώνια αντίπαλο τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας, αφού ηττήθηκε με σκορ 1-0.

Το παιχνίδι ξεκίνησε, με τους δύο αντιπάλους να έχουν ως βασικό μέλημα να μην δεχτούν κάποιο τέρμα και να έχουν πολύ σφιχτές τις άμυνες τους. Έτσι δεν πραγματοποίησαν πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Για αυτό το λόγο το πρώτο  ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς και συγκεκριμένα στο 54ο λεπτό με σκόρερ τον Χόρτα. Έτσι οι παίκτες του Σέρτσιο Κονσεισάο στη συνέχεια ήταν υποχρεωμένοι να βγουν μπροστά. Ώστε να βρουν το γκολ και την ισοφάριση.

Ωστόσο δεν μπόρεσαν να την βρουν, διότι οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικά στρωμένοι αμυντικά και δεν τους άφησαν να δημιουργήσουν φάσεις. Έτσι το 1-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε του αγώνα Με τους Δράκους να χάνουν την τεράστια ευκαιρία να φτάσουν από σήμερα στην μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος.

ΜΠΡΑΓΚΑ: Ματέους, Ολιβέιρα, Κάρμο, Τορμένα, Κούτο (64 Φαμπιάνο Σίλβα), Κάστρο, Αλ Μουσράτι (64? Μούρα), Γκόμες, Ρικάρντο Όρτα, Αντρέ Όρτα (75 Μινέιρο), Ρουίθ (74 Ολιβέιρα)

ΠΟΡΤΟ: Ντιόγκο Κόστα, Πεπέ, Εμπεμπά, Πέπε (63 Γκαλένο), Ζαϊντού (63 Βέντελ), Βιέιρα (71 Κονσεϊσάο), Γκρούγιτς, Βιτίνια, Οτάβιο, Εβανίλσον (46 Ζοάο Μάριο), Ταρεμί