You are currently viewing Τρομερή Άρσεναλ, «κατάπιε» την Γιουνάιτεντ!
Η Άρσεναλ πέτυχε τεράστια εντός έδρας νίκη 3-1 με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Και βρέθηκε μόνη στη τετράδα της κατάταξης.

Η Άρσεναλ με την Μάνστεστερ Γιουνάιτεντ, ήθελαν πολύ αυτή τη νίκη, με αποτέλεσμα, να πάρουν σημαντικό αβαντάζ για τη πρώτη τετράδα στο πρωτάθλημα. Έτσι αυτή που χαμογέλασε στο τέλος του αγώνα, ήταν η Άρσεναλ, όπου πέτυχε τη μεγάλη αυτή νίκη με 3-1.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το καλύτερο δυνατό τρόπο για τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο 3ο λεπτό με δράστη τον Τσάκα. Έτσι μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού για τη νίκη.

Στη συνέχεια η ομάδα του Ράνγκνικ, πήρε μέτρα στο γήπεδο, δημιούργησε πολλές καταστάσεις για γκολ, αλλά Ράμστειλ με τις σωτήριες επεμβάσεις του κράτησε αυτό το 1-0. Ωστόσο στο 24ο λεπτό οι Κανονιέρηδες βρήκαν και 2ο τέρμα με δράστη τον Ενκέτια.

Οι Μπέμπιδες στη συνέχεια, αντέδρασαν αφού βρήκαν το γκολ στο 34ο λεπτό με τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Έτσι αυτό το 2-1 υπέρ των Κανονιέρηδων, έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, καθώς έχασαν τεράστια ευκαιρία, μετά από πέναλτι του Φερνάντες, αλλά η μπάλα πήγε στο δοκάρι του Ράμστειλ.

Έτσι αφού δεν ισοφάρισε η ομάδα του Ράνγκνικ, δέχθηκε και τρίτο τέρμα στο 70ο λεπτό με σκόρερ τον εκπληκτικό Σάκα. Έτσι στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες του Αρτέτα, διαχειρίστηκαν εξαιρετικά αυτό το αποτέλεσμα. Και έφτασαν σε αυτή τη μεγάλη νίκη, όπου τους έδωσε το τεράστιο προβάδισμα στη τετράδα του πρωταθλήματος.

Άρσεναλ: Ράμσντεϊλ, Σέντρικ (90′ Τομιγιάσου), Γουάιτ, Γκάμπριελ, Ταβάρες, Τζάκα, Ελνένι, Σάκα (74′ Χόλντινγκ), Όντεγκααρντ, Σμιθ – Ρόου (64′ Μαρτινέλι), Ενκέτια

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Τέλες, Βαράν, Λίντελοφ, Μάτιτς (77′ Ράσφορντ), Νταλότ, ΜακΤόμινεϊ, Φερνάντες (84′ Μάτα), Σάντσο, Ρονάλντο, Ελάνγκα (77′ Λίνγκαρντ)