You are currently viewing Τρομερή η ΑΕΛ, κέρδισε εύκολα τον Ηρακλή!
Η ΑΕΛ επικράτησε πολύ εύκολα, στην έδρα της 3-0 τον Ηρακλή. Και συνέχιζε να πολιορκεί τη πρωτοπόρο Βέροια στο πρωτάθλημα.

Η ΑΕΛ δείχνει στα τελευταία της παιχνίδια, να παίρνει τα πάνω της στο πρωτάθλημα και είναι ικανή να απειλήσει σοβαρά τη σταθερή Βέροια μέχρι το τέλος για τη κορυφή στο βαθμολογικό πίνακα.

Η ομάδα της Λάρισας μπήκε πολύ φορτσάτα και με μεγάλη σοβαρότητα, άνοιξε πολύ εύκολα το σκορ στο 15ο λεπτό με σκόρερ τον Μαυρία. Στη συνέχεια δεν κατέβαζε ταχύτητα και συνέχιζε την πίεση της, απέναντι σε έναν Ηρακλή, ανήμπορο να δημιουργήσει καταστάσεις στην εστία του Θεοδωρόπουλου.

Μάλιστα στο 45ο λεπτό οι βυσσινί είχαν τεράστια ευκαιρία με τον Νικολιά να κάνουν το 2-0, αλλά ο Παλαβράκης σταμάτησε το πλασέ του με τρομερή απόκρουση. Έτσι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ με 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε πάλι το ίδιο σκηνικό. Τους γηπεδούχους να έχουν την μπάλα στα πόδια τους, να ψάχνουν το δεύτερο τέρμα για να κλειδώσουν τη νίκη. Και τους φιλοξενούμενους να αμείνονται και να ψάχνουν εν μέσω των αντεπιθέσεων την ισοφάριση.

Έτσι η ομάδα της Λάρισας, βρήκε το δεύτερο τέρμα στο 74ο λεπτό με δράστη τον Όνγκμποε μετά από εκτέλεση πέναλτι. Ενώ στο 79ο λεπτό πέτυχε και τρίτο τέρμα, αυτή τη φορά με δράστη τον Γιάκο. Και στο φινάλε πανηγύρισαν  αυτή την πολύ εύκολη επιτυχία, με αποτέλεσμα να βρεθούν σε απόσταση βολής για τη κορυφή στη κατηγορία.

ΑΕΛ: Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος, Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης (82? Γαρουφαλιάς), Ομάρ, Κολομπίνο, Ραμίρεζ (61? Γιάκος), Θ. Παπαγεωργίου (61? Κ. Παπαγεωργίου), Μαυριάς, Νικολιάς (81? Τσουμάνης, Όγκμποε (81? Κούστα).

Ηρακλής: Παλαβράκης, Μπαλικτσής, Παπαδόπουλος (56? λ. τρ. Μασούρας), Α. Παπαστεριανός, Μανωλάκης, Πατράλης (76? Σίλβα), Ναπολιτάνο, Γιουμπιτάνα (46? Τότσκα), Τομάς, Κάκκο, Καρτσαμπάς (76? Άλεξιτς).