You are currently viewing Triple double για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε πράγματα και θαύματα και μαζί το πρώτο φετινό του triple-double, ενώ οι Μπακς νίκησαν με 132-121 τους Χοκς στο Μιλγουόκι.

Το πρώτο του triple-double στην φετινή σεζόν πέτυχε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, με τους Μιλγουόκι Μπακς να επικρατούν με 132-121 εντός έδρας των Ατλάντα Χοκς. Ο σούπερ σταρ των «ελαφιών» τελείωσε το παιχνίδι με 32 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Την ίδια ώρα, ο Ντάμιαν Λίλαρντ είχε 25 πόντους και 9 ασίστ.

Πάντως αρκετοί παίκτες των γηπεδούχων βοήθησαν για την νίκη, καθώς πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Από την πλευρά της Ατλάντα, ο Τρέι Γιανγκ ήταν και πάλι πρωταγωνιστής με 32 πόντους και 12 ασίστ. Καλή εμφάνιση από τον Ντεζούντ Μάρεϊ να μετράει 30. Ο Κλιντ Κάπελα, από την πλευρά του, σημείωσε 10 πόντους και μάζεψε 17 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι

Και οι δύο ομάδες δεν έχασαν χρόνο, παίζοντας φουλ επίθεση από την αρχή. Το Μιλγουόκι σημείωσε 42 πόντους στην πρώτη περίοδο αλλά προηγήθηκε μόλις με +5, ενώ το ημίχρονο στο Fiserv Forum έληξε με το σκορ 67-63.

Οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο δεν είχαν απάντηση σε αυτό το διάστημα για τους Γιανγκ και Μάρεϊ, οι οποίοι σημείωσαν τους 38 από τους 63 πόντους των Χοκς. Οι γηπεδούχοι είχαν από τέσσερις παίκτες «διψήφιους» σε πόντους από το ημίχρονο, με τον Αντετοκούνμπο να μετρά ήδη 15.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ανάλογο και για τις δύο ομάδες σε επιθετική επίδοση, αλλά και περίοδος σερί.

Η Ατλάντα μετέτρεψε το έλλειμμά της στο ημίχρονο σε διαφορά έξι πόντων. Ο Γιανγκ πέτυχε ένα τρίποντο με 7:35 να απομένουν. Το δε Μιλγουόκι ξαναπέρασε μπροστα, με 84-83 κάνοντας ένα σερί 7-0. Άμεσα, τα «γεράκια» απάντησαν με επτά δικούς τους αναπάντητους πόντους.

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, με 10:41 να απομένουν για το παιχνίδι, έφερε τους Χοκς στο 103-101. Αυτό ήταν το τελευταίο προβάδισμα που θα έπαιρνε η Ατλάντα. Έκτοτε αρκέστηκε στο να ισοφαρίσειε δύο φορές το παιχνίδι. Παρόλα αυτά, δεν μπόρεσε ποτέ να πάρει τον έλεγχο. Οι Μπακς έκλεισαν τη νίκη με ένα επιμέρους 13-2 και έδειξαν το τελευταίο διάστημα να ανεβάζουν στροφές.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 42-37, 67-63, 99-98, 132-121

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ

(Έιντριαν Γκρίφιν): Μίντλετον 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντετοκούνμπο 32, Λόπεζ 11 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 μπλοκ), Μπίσλι 16 (4/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λίλαρντ 25 (7/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπότσαμπ 3 (1), Πόρτις 15 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Γκριν, Πέιν 18 (2)

ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ

(Κουίν Σνάιντερ): Χάντερ 12 (3/10 σουτ, 6/6 βολές), Μπέι 17 (4/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Καπέλα 10 (17 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 μπλοκ), Μάρεϊ 30 (8/13 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιανγκ 32 (8/15 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπογκντάνοβιτς 14 (4/11 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Γκάρισον Μάθιους, Οκόνγκου 5, Γουέσλι Μάθιους 1