You are currently viewing Τρίκαλα: Συγκλονιστικός τερματισμός με πτώσεις αθλητών σε αγώνα ανώμαλου δρόμου! (vid)
Στα Τρίκαλα διεξήχθη το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου όπου ο τερματισμός στα 4 χλμ για αθλητές κάτω των 18 ετών ήταν συγκλονιστικός.

Οι νεαροί δεν άντεξαν και κατέπεσαν στον τερματισμό, ευτυχώς χωρίς να έχουν πρόβλημα υγείας. Η υπερπροσπάθεια ήταν αυτή που τους εξάντλησε στον αγώνα που έγινε στα Τρίκαλα.

Το βίντεο από την ιστοσελίδα trikalaola δείχνει ακριβώς ότι συνέβη. Με τους γονείς και τους υπεύθυνους να σπεύδουν κοντά στα παιδιά.

Μάλιστα νεαρός αθλητής έπεσε λίγο πριν τον τερματισμό. Κατάφερε να σηκωθεί για να περάσει την γραμμή και μετά να πέσει ξανά κάτω. Αυτό του στοίχισε ένα από τα τρία μετάλλια, αφού τελικά κατέλαβε την 4η θέση.

Ήταν δηλαδή στην πρώτη τριάδα αλλά δεν άντεξε στο φινάλε ο οργανισμός του κι έχασε το μετάλλιο.

Στους αγώνες που στέφθηκαν με επιτυχία έλαβαν μέρος μεγάλα ονόματα των αποστάσεων.

Ο Κώστας Γκελαούζος (ΠΑΟ) έδωσε το παρών ενώ νίκησε στην περσινή διοργάνωση. Ωστόσο διανύει εποχή με μεγάλο όγκο προπόνησης ενόψει των υποχρεώσεων τους στους αγώνες μαραθωνίου, που θα ακολουθήσουν.

Ο Μάριος Αναγνώστου (ΓΣ Αναγέννηση Λαμίας) απουσίαζε από τη διοργάνωση του 2021 και επιστρέφει με στόχο να στεφθεί και πάλι νικητής.

Με ενδιαφέρον αναμένεται η συμμετοχή τόσο του Παναγιώτη Καραϊσκου (ΠΓΣ) όσο και των Γιώργου Σταμούλη και Μάρκου Γκούρλια (Παναξιακός ΑΟ).

Στις γυναίκες η Αναστασία Μαρινάκου (ΠΑΟ) μπορεί να ταλαιπωρήθηκε πρόσφατα από τον covid-19. Ωστόσο φαίνεται πως είναι σε θέση να διατηρήσει τον τίτλο που κατέκτησε τον Οκτώβριο. Στις γυναίκες είναι ακόμη δηλωμένη η νικήτρια πέρυσι στις γυναίκες Κ23, Ισμήνη Παναγιωτοπούλου (ΟΚΑΚ).