You are currently viewing Τρία γκολ και τρίτη θέση για τον Ολυμπιακό

Οι Πειραιώτες έκαναν το καθήκον τους απέναντι στον Βόλο, του οποίου επικράτησαν με 3-0 στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” για την 26η αγωνιστική, κλείνοντας με ιδανικό τρόπο την κανονική περίοδο της Super League.

Το νικηφόρο σερί του Ολυμπιακού με τον Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ στον πάγκο συνεχίζεται. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν επίδειξη δύναμης απέναντι στον Βόλο, μέσα στο Φάληρο, στην 26η αγωνιστική της Super League. Με μία καταιγιστική εμφάνιση, κατάφεραν να επικρατήσουν με 3-0. Ταυτόχρονα, κατάφεραν να ανέβουν στη τρίτη θέση της βαθμολογίας, ενόψει των πλέι οφ, εκμεταλλευόμενοι την απώλεια βαθμών του Παναθηναϊκού. Πλέον στρέφουν την προσοχή τους στον πρώτο αγώνα με την Μακάμπι Τελ Αβίβ (7/3, 19:45) για τους “16” του Conference League.

Ο Ελ Κααμπί άνοιξε το σκορ στο 27′. Μετά από σέντρα του Όρτα βρήκε την μπάλα με το σώμα και την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0. Οι ερυθρόλευκοι έψαξαν το δεύτερο γκολ πριν τη λήξη του πρώτου ημίχρονου. Τελικά διπλασίασαν τα τέρματά τους στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μύγα πάνω στον Ποντένσε. Έτσι, ο Ελ Κααμπί διαμόρφωσε από την άσπρη βούλα το 2-0.

Στο 58ο λεπτό, ο Όρτα εκτέλεσε κόρνερ κι ο Ρέτσος πήρε την πρώτη κεφαλιά. Η μπάλα χτύπησε πάνω στον Ράσιτς. Ο Μασούρας όμως, με το κεφάλι, πρόλαβε τον Κόβακς για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Αμέσως, ο διαιτητής κλήθηκε από τον VAR. Τσέκαρε τη φάση και ακύρωσε το γκολ για φάουλ του Ρέτσου στην διεκδίκηση της μπάλας.

Στο 87ο λεπτό οι Πειραιώτες βρήκαν και τρίτο τέρμα “κλειδώνοντας” το τρίποντο. Ο Ποντένσε είδε την κίνηση του Ελ Αραμπί στα αριστερά της περιοχής, εκείνος γύρισε στον Γιόβετιτς, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0. Μάλιστα στο 90′ οι Πειραιώτες βρήκαν ακόμη μία φορά δίχτυα με τον Ποντένσε, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε για χέρι του Ναβάρο στη φάση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι (60′ Γιόβετιτς), Άμπι, Ρέτσος (60′ Μπιανκόν), Ορτέγκα, Τσικίνιο (73′ Ναβάρο), Έσε (60′ Αλεξανδρόπουλος), Όρτα, Μασούρας, Ποντένσε, Ελ Κααμπί (73′ Ελ Αραμπί).

ΒΟΛΟΣ

(Χρήστος Κόντης): Κόβακς, Μύγας, Ράσιτς, Σιέλης, Λούνα, Ντε Καμπς (46′ Κίτσος), Μπαριέντος, Ασεχνούν (76′ Τάχατος), Ολιβέρα (60′ Μπερτόγλιο), Κόμπα (83′ Ασλανίδης), Μωραΐτης.