You are currently viewing Τουρκία: Ξύλο κι αποβολές για έναν πανηγυρισμό (vid)

Απίστευτο ξύλο έπεσε σε αγώνα στην Τουρκία σε σύρραξη παικτών της Μπούρσασπορ με την Ντιογιαρμπακίρσπορ. Ακολούθησαν 5 αποβολές

Το ποδόσφαιρο στην Τουρκία περνάει μια παρατεταμένη περίοδο κρίσης. Μετά τις μπουνιές του παράγοντα στο διαιτητή, τώρα και νέα επεισόδια σε αγώνα. Αυτή τη φορά σε ένα παιχνίδι της 2ης κατηγορίας του τούρκικου πρωταθλήματος. Συγκεκριμένα, στην αναμέτρηση μεταξύ των Μπούρσασπορ και Ντιγιάρμπεκισπορ.

Η Ντιγιαρμπακίρσπορ πέτυχε τη νίκη απέναντι στην ομάδα της Προύσας, με 0-2. Το παιχνίδι όμως σημαδέψανε σοβαρά επεισόδια στον αγωνιστικό χώρο. Επεισόδια που σκίσανε την όποια αγωνιστική ατμόσφαιρα. Παίκτες και μέλη των προπονητικών τιμ των δύο ομάδων πιάστηκαν στα  χέρια. Στο σκηνικό μπήκαν και οι αστυνομικές δυνάμεις. Όλοι μαζί, κάνανε το γήπεδο αρένα, με τις μπουνιές και τις κλωτσιές να διαδέχονται η μία την άλλη. Μόνο από θαύμα δεν υπήρξε κάποιος τραυματισμός.

Όλα ξεκίνησαν όταν ο Μπουνιαμίν Γιουριούρ σημείωσε το δεύτερο γκολ της ομάδας του και πανηγύρισε με ορισμένους συμπαίκτες μπροστά στο πέταλο των γηπεδούχων. Ποδοσφαιριστές της Ντιγιαρμπακίρσπορ, ομάδας που αγωνίζεται στην TFF Second League (και πρωταθλήτρια της Τουρκίας το 2010), επιτέθηκαν στους αντίπαλους τους, δημιουργώντας ένταση στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο διαιτητής έδειξε κόκκινη κάρτα στον Τσαγκατάι Γιλμάζ λόγω καυγά με παίκτες της Προύσας, προκαλώντας σύρραξη στα παγκάκια, με αποτέλεσμα να επικρατήσει χάος, με συμμετοχή εισβολέων και αστυνομικών. Τα πνεύματα ηρέμησαν μετά από περίπου 20 λεπτά, με τον διαιτητή να μοιράζει κάρτες, περιλαμβανομένης της αποβολής του Γιλμάζ, δύο απευθείας κόκκινων, μία απευθείας κόκκινης σε παίκτη που είχε ήδη κίτρινη και μία κόκκινη με δεύτερη κίτρινη στον σκόρερ του 2-0.