You are currently viewing Το Περιστέρι “διέλυσε” τον ΠΑΟΚ

Basket League – 14η αγωνιστική: Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη δεν χρειάστηκε αρκετή προσπάθεια για να επικρατήσει με το εμφατικό 71-35 του “δικεφάλου του βορρά”

Το Περιστέρι έστησε ξέφρενο πάρτι στην 14η αγωνιστική της Basket League. Την ίδια ώρα, ο φιλοξενούμενος ΠΑΟΚ, ζούσε τον απόλυτο εφιάλτη. Με το σαρωτικό 71-35, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, ανέβηκε στο 8-6. Έτσι, κάλυψε και τη διαφορά που είχε ο Δικέφαλος από το ματς του πρώτου γύρου.

Οι 35 πόντοι της διαφοράς, συνιστούν αρνητικό ρεκόρ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Ως προηγούμενο χαμηλότερο στο ενεργητικό της, είχε 51 πόντους. Φυσικά, οι πόντοι αυτοί, εξηγούνται εν πολλοίς από τα 0/17 τρίποντα.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι έδειξαν την ανωτερότητά τους στο παρκέ από το πρώτο λεπτό του αγώνα. Ο Ζερμέιν Λαβ ηγήθηκε της επίθεσης, βάζοντας αρκετούς πόντους στην πρώην ομάδα του. Από… κοντά ήταν και ο Λεωνίδας Κασελάκης. Στο 7′, το Περιστέρι ξέφυγε στο +11 (17-6). Το δε δεκάλεπτο, ολοκληρώθηκε με τη διαφορά να παραμένει στα ίδια επίπεδα (22-11).

Οι Μήτρου-Λονγκ και Χουγκάζ… εκτόξευσαν την απόσταση στους 17 πόντους (28-11, 12′) με δύο τρίποντα. Έδειξαν έτσι με ξεκάθαρο τρόπο ότι είναι αποφασισμένοι για τη νίκη. Ο Λαβ δεν σταμάτησε να σκοράρει με… κάθε τρόπο που έβρισκε. Μάλιστα, έφτασε τους 15 πόντους λίγο πριν το ημίχρονο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να έχουν το τεράστιο προβάδισμα των 22 πόντων (46-24). Είχαν ουσιαστικά… αγκαλιάσει τη νίκη.

Η τρίτη περίοδος ήταν… τραγική από πλευρά θεάματος, μιας και σε περίπου έξι λεπτά είχαν μπει μόλις δύο καλάθια. Το Περιστέρι προηγούταν με 50-24 στα 26′ και το ματς έμοιαζε να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο ΠΑΟΚ όχι μόνο είχε το μυαλό του στο μεγάλο Game 3 με την Τόφας για το BCL, αλλά ήταν παντελώς απών από το παρκέ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 57-28 (επί μέρους 11-4), με το παιχνίδι να θυμίζει πλέον αγγαρεία.

Η τελευταία περίοδος είχε περισσότερο τη μορφή… προπονητικού διπλού, παρά αναμέτρησης του 5ου με τον 7ο. Οι παίκτες του Τακιανού είχαν 0/14 τρίποντα, με 12 από τους 28 πόντους τους έως το 33′ να προέρχονται από βολές. Οι Θεσσαλονικείς δεν άλλαξαν τίποτα στα τελευταία λεπτά και μάλιστα απέτυχαν ακόμα και στο να πετύχουν 40 πόντους, μιας και εν τέλει ηττήθηκαν με 71-35.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 46-24, 57-28, 71-35

Περιστέρι

(Βασίλης Σπανούλης): Ράγκλαντ (4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 λάθη) , Ντάνγκουμπιτς 2, Λοβ 19 (5/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα) , Κασελάκης 10 (2), Τόμπσον 8 (6 ριμπάουντ) , Μήτρου-Λονγκ 12 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη) , Ξανθόπουλος (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Πουλιανίτης 2, Ρένφρο 5 , Γουίλιαμς 4 , Χουγκάζ 6 (6 ριμπάουντ, 2 λάθη), Ζούγρης 3

ΠΑΟΚ

(Φώτης Τακιανός): ΜακΝίς 2 (5 ριμπάουντ) , Χάρισον 8 , Σχίζας 5 , Φρίντρικσον 4 (3 κλεψίματα, 3 λάθη) , Μαργαρίτης , Γκίλμορ 2 (8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 3 λάθη) , Τσιακμάς 6 (4 λάθη) , Τσαϊρέλης 6 (4 λάθη), Αρσενόπουλος 2, Μπελιάουσκας, Σωτηρίου , Σκουλαριώτης