You are currently viewing Με το κεφάλι ψηλά ο Τσιτσιπάς! (+vid)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Νόβακ Τζόκοβιτς στον τελικό του Αυστραλιανού Όπεν στην Μελβούρνη. Ήταν ένα εξαιρετικό παιχνίδι που κράτησε σχεδόν 3 ώρες. Με τον τίτλο αυτό ο Τζόκοβις επέστρεψε στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης ενώ ο Τσιτσιπάς απέδειξε ότι το μέλλον του ανήκει…

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς έδειξε γιατί είναι ο Νο1 παίκτης στον κόσμο. Επικράτησε του Στέφανου Τσιτσιπά με 3-0 σετ (6-3, 7-6, 7-6) στον τελικό του Αυστραλιανού Όπεν που είχε διάρκεια δύο ώρες και 59 λεπτά. Αυτό ήταν το 22ο τρόπαιο (όσα έχει κατακτήσει και ο Ράφα Ναδάλ) στην καριέρα του. Έτσι, ο «Νόλε» επέστρεψε στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης, που διατηρεί η ATP. Ο δε Τσιτσιπάς, απέδειξε ότι έχει πολλά να δώσει ακόμα…

Ο Σέρβος πρωταθλητής, επέβαλε τον ρυθμό του σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Αφού πήρε με σχετική άνεση το πρώτο σετ, κατάφερε ν’ ανταποκριθεί στην «αντίδραση» του Τσιτσιπά στο δεύτερο σετ. Κάπως έτσι έφτασε τελικά στην νίκη, χωρίς να δυσκολευθεί ιδιαίτερα. Εξαίρεση κάποια ελάχιστα σημεία στο ματς .

Πάντως, ο Έλληνας πρωταθλητής, δεν μπόρεσε ν’ αντισταθεί στην εμπειρία και στην ανωτερότητα του «Νόλε», ο οποίος από αύριο (30/1) θα βρεθεί ξανά στο Νο 1 του κόσμου. Μπορεί να ηττήθηκε με 3-0, αλλά σε κάθε περίπτωση στάθηκε «ως ίσος προς ίσο» απέναντι στον κορυφαίο τενίστα αυτήν την περίοδο κι έναν εκ των κορυφαίων στην Ιστορία του αθλήματος.

Ο «Νόλε» σέρβιρε πρώτος στο ματς και πήρε με άνεση το game και το προβάδισμα. Μάλιστα, λίγο έλειψε να «σπάσει» το σερβίς του Τσιτσιπά. Όμως ο Έλληνας πρωταθλητής, διατήρησε την ψυχραιμία του. Αφού «έσβησε» δύο break points, ισοφάρισε σε 1-1. Η «απάντηση» του Σέρβου ήταν άμεση και χωρίς να χάσει πόντο, προηγήθηκε με 2-1. Αυτό που δεν κατάφερε ο Τζόκοβιτς στο δεύτερο game, το πέτυχε στο τέταρτο. Έκανε το break και απέκτησε σημαντικό πλεονέκτημα, προηγούμενος με 3-1.

Διατηρώντας το σερβίς του, αμέσως μετά, ο «Νόλε», έφθασε στο 4-1. Από την άλλη, ο «Στεφ» κατάφερε με δυσκολία να μειώσει σε 4-2. Ο Σέρβος άσος, πήρε και πάλι το σερβίς. Χωρίς να δυσκολευθεί ιδιαίτερα, έφθασε μία «ανάσα» από την κατάκτηση του σετ (5-2). Στην συνέχεια, ο Τσιτσιπάς, σέρβιρε για να παραμείνει «ζωντανός» στην διεκδίκηση του πρώτου σετ και τα κατάφερε εύκολα, μειώνοντας σε 5-3. Οι μπάλες, πέρασαν εκ νέου στα χέρια του 35χρονου θρύλου του παγκοσμίου τένις. Αυτός εκμεταλλεύθηκε την εμπειρία του και πήρε το πρώτο σετ με 6-3, μετά από μόλις 38 λεπτά αγώνα.

2ο σετ

Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς σέρβιρε και προηγήθηκε με 1-0. Ο Σέρβος «απάντησε» άμεσα και ισοφάρισε. Στο τρίτο game «εμφανίσθηκε» ο… γνωστός Τσιτσιπάς στο κορτ, καθώς έδειξε να «ξυπνά» αγωνιστικά. Χωρίς να χάσει πόντο, προηγήθηκε με 2-1. Στην συνέχεια, οι δύο τενίστες, διατήρησαν το σερβίς τους. Ο 24χρονος Έλληνας προηγήθηκε 3-2 και ο Σέρβος ισοφάρισε σε 3-3. Στο έβδομο game και σε μία προσπάθεια να αποκρούσει το κτύπημα του Τσιτσιπά, ο Τζόκοβιτς έπεσε στο έδαφος.. Ευτυχώς χωρίς περαιτέρω συνέπειες.

Σε ένα φαινομενικά εύκολο κτύπημα πάνω στον φιλέ, ο «Tsitsifast» έδρασε βεβιασμένα. Τότε ο «Νόλε» ισοφάρισε σε 40-40.  Ο Τσιτσιπάς αντέδρασε και διατήρησε το σερβίς του (4-3), κρατώντας στο ακέραιο την αγωνία για την συνέχεια. Η αγωνιστική ανάκαμψη του Τσιτσιπά, δεν «εξαργυρώθηκε» όμως. Ο Σέρβος κατάφερε με υπερπροσπάθεια να κρατήσει το σερβίς του και να ισοφαρίσει εκ νέου (4-4).

Παρά την αντίδραση του Τζόκοβιτς (από 40-0 σε 40-30), ο νεαρός Έλληνας διατήρησε το σερβίς του (5-4) «υποχρεώνοντας» τον Σέρβο να σερβίρει για να παραμείνει στο σετ. Μετά από ένα game «θρίλερ», όπου ο «Tsitsifast» έφθασε σε set point, ο Τζόκοβιτς κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα και να ισοφαρίσει σε 5-5.

Η πιεστική αντίδραση του Στέφανου

Με… συνοπτικές διαδικασίες και ένα «καθαρό» game, ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 6-5, «μεταφέροντας» το άγχος στην πλευρά του Τζόκοβιτς. Ωστόσο, ο Σέρβος ανταποκρίθηκε στο… βάρος και -έστω και δύσκολα- έστειλε το σετ στο tie break. Εκεί, παρά το mini break του «Νόλε», ο Τσιτσιπάς «απάντησε» σε 1-1, με τον Τζόκοβιτς να κρατά το σερβίς του και να προηγείται με 2-1.

Σ’ αυτό το κρίσιμο σημείο, η εμπειρία του Σέρβου, αποδείχθηκε καταλυτική, καθώς με δύο διαδοχικούς πόντους, προηγήθηκε με 4-1.  Στη συνέχεια ο Έλληνας πρωταθλητής αντέδρασε και με break, αλλά και διαδοχικούς πόντους, μείωσε σε 4-3 και ισοφάρισε σε 4-4. Ο Τζόκοβιτς, είχε και πάλι… απάντηση, με αποτέλεσμα να πάρει ξανά προβάδισμα (5-4) και να φθάσει στην κατάκτηση του δεύτερου σετ με 7-4, μετά από μία ώρα και δέκα λεπτά.

3ο σετ

Το τρίτο σετ, άρχισε με διαδοχικά break, πρώτα από τον Τσιτσιπά και αμέσως μετά από τον Τζόκοβιτς. Στην συνέχεια, αμφότεροι κράτησαν το σερβίς τους (2-2 και 3-3), με τον Σέρβο να διαχειρίζεται ιδανικά τις συνθήκες και να υπερασπίζεται με εξαιρετικό τρόπο τα κεκτημένα. Δεν είναι άλλωστε τυχαία -και παραμένει- ένας από τους κορυφαίους όλων των εποχών και μάλιστα σ’ αυτήν την ηλικία.

Ο «Νόλε» προηγήθηκε με 4-3, όμως ο Ελληνας πρωταθλητής, δεν ήταν διατεθειμένος να «παραδοθεί άνευ όρων» και ισοφάρισε σε 4-4. Με ένα «καθαρό» game, ο Σέρβος προηγήθηκε με 5-4 και οι μπάλες πήγαν στα χέρια του Τσιτσιπά, ο οποίος σέρβιρε για να παραμείνει στο ματς και ανταποκρίθηκε, ισοφαρίζοντας σε 5-5.

Παίζοντας με… μαθηματική ακρίβεια, ο Τζόκοβιτς προηγήθηκε με 6-5 κι έθεσε ξανά τον Τσιτσιπά με την «πλάτη στον τοίχο». Ο νεαρός, ανταπεξήλθε εκ νέου και αφού ισοφάρισε σε 6-6, «έστειλε» το σετ στο tie break.

Ο Σέρβος, ο οποίος πριν τον αγώνα έκανε λόγο ακόμη και για πέντε σετ, είχε φθάσει τόσο κοντά στην νίκη, που δεν… γινόταν να χάσει την ευκαιρία. Προηγήθηκε γρήγορα με 5-0 κι έκλεισε το σετ και το ματς με 7-5, μετά από μία ώρα και δέκα λεπτά.