You are currently viewing Το γκολ του Τιάγκο απέναντι στην Πόρτο είναι το γκολ της σεζόν στο Τσάμπιονς Λιγκ
Το γκολ του Τιάγκο Αλκάνταρα στην Πόρτο, ψηφίστηκε από την UEFA, ως καλύτερο γκολ της σεζόν στο Τσάμπιονς Λιγκ. Με αυτό το τέρμα, ο Ισπανός άνοιξε το σκορ, στον αγώνα που πήρε μέρος την Τετάρτη 24 Νοεμβρίου του 2021. Ενώ το εν λόγω παιχνίδι το κέρδισε η Λίβερπουλ, με το τελικό σκορ να είναι 2-0.

Η τεχνική επιτροπή της UEFA, επέλεξε το γκολ του Τιάγκο Αλκάνταρα, που σκόραρε στο παιχνίδι των ομίλων κόντρα στην Πόρτο. Και το ψήφισαν ως το καλύτερο τέρμα της φετινής σεζόν, στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Το συγκεκριμένο γκολ, πέτυχε ο Ισπανός μέσος της Λίβερπουλ, ανοίγοντας το σκορ μέσα στο Άνφιλντ, στο 52ο λεπτό του ματς. Ο εν λόγω αγώνας, πήρε μέρος την Τετάρτη 24 Νοεμβρίου του 2021, στην Αγγλία. Και το τελικό σκορ του παιχνιδιού ήταν 2-0, μετά και από το δεύτερο γκολ, του Μοχάμεντ Σαλάχ στο 70ο λεπτό.

Αυτό το τέρμα, ψηφίστηκε ως το καλύτερο, από τα δέκα κορυφαία γκολ της σεζόν. Τα οποία είχε επιλέξει η ίδια η τεχνική επιτροπή, η οποία ψήφισε αυτό του Τιάγκο, για καλύτερο.

Η Λίβερπουλ τερμάτισε πρώτη στον όμιλο, όχι μόνο αήττητη, αλλά κερδίζοντας όλους τους αγώνες. Με τους αντιπάλους της να είναι, η Ατλέτικο Μαδρίτης που ήρθε δεύτερη, η Πόρτο που ήρθε τρίτη. Καθώς και η Μίλαν η οποία ήρθε τελευταία

Οι “κόκκινοι” έχασαν στον τελικό της διοργάνωσης, απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης, το Σάββατο 28 Μαΐου. Ο οποίος πήρε μέρος, στο Σταντ Ντε Φρανς, στο Παρίσι.

Ενώ τις τελευταίες μέρες, έχουν εκφράσει παράπονα για τον τρόπο που χειρίστηκε τον τελικό η UEFA, και η γαλλική αστυνομία. Και ζητούν εξηγήσεις για όλα τα άσχημα γεγονότα, τα οποία πήραν μέρος έξω από το γήπεδο, σε βάρος των οπαδών.