You are currently viewing Τικίνιο Σοάρες: Ο Ολυμπιακός τον έδωσε στην Μποταφόγκο και βάζει το ένα γκολ μετά το άλλο (vids)

Ο Τικίνιο Σοάρες αποτέλεσε ένα από τα μεταγραφικά μπαμ που έκανε ο Ολυμπιακός το καλοκαίρι του 2021. Αλλά δεν του βγήκε.

Γιατί ο Τικίνιο Σοάρες δεν βρήκε ποτέ χημεία με την ομάδα. Με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πληρώνει ένα ακριβό συμβόλαιο και να μην αποδίδει. Έτσι το καλοκαίρι τον έδωσε στην Μποταφόγκο.

Για να βρει την… υγεία του ο Βραζιλιάνος επιθετικός. Ο οποίος είναι σε τρομερή κατάσταση και βάζει συνέχεια γκολ. Από τις 3 έως και τις 9 του μήνα έχει βάλει τρία γκολ. Δηλαδή σκόραρε σε τρία σερί ματς για την Μποταφόγκο.

Το τελευταίο το έβαλε με πέναλτι στο εκτός έδρας ντέρμπι απέναντι στη Σάο Πάολο. Ήταν εύστοχος στο 90ο λεπτό και με αυτό η Μποταφόγκο έκανε το 1-0 για να πάρει μια σπουδαία νίκη.

Προηγήθηκε το τέρμα που έβαλε στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Αβαί. Ενώ η αρχή έγινε στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Παλμέιρας.

Γενικά ο Τικίνιο Σοάρες έχει βάλει 4 γκολ με την φανέλα της Μποταφόγκο. Κι ενώ άρχισε να παίρνει τα πρώτα λεπτά συμμετοχής με την βραζιλιάνικη ομάδα από τις αρχές Σεπτεμβρίου.

Η επιστροφή στην πατρίδα ήταν το ιδανικότερο για τον 31χρονο επιθετικό. Που έκανε μεγάλη καριέρα στην Ευρώπη, κυρίως με την φανέλα της Πόρτο.

Η επιλογή να πάει στον Ολυμπιακό δεν απδείχθηκε και η καλύτερη, όπως φάνηκε. Ήταν μια μεταγραφή που ήθελε πολύ να γίνει ο Πέδρο Μαρτίνς. Αλλά δεν βρήκε λύσεις για να μπορέσει να τον ενεργοποιήσει.

Για να περάσει μια δύσκολη σεζόν ο ίδιος αλλά και γενικά να υπήρξε δυσαρέσκεια με την εικόνα του. Οι φήμες περί αποχώρησης ήταν πολλές. Για να επιβεβαιωθούν προς το φινάλε της μεταγραφικής περιόδου. Όπου και αποχώρησε για την Μποταφόγκο. Κάτι που για τον ίδιο ήταν η καλύτερη λύση καθώς πήρε τα πάνω του. Για να φτάσει σε σημείο να βάζει το ένα γκολ μετά το άλλο.