You are currently viewing Θρίαμβος της ΑΕΚ, 3-0 τον Ολυμπιακό στον α’ ημιτελικό κυπέλλου! (+vid)

Κύπελλο Ελλάδας: Η Ένωση κυριάρχησε και νίκησε 3-0 τους «ερυθρόλευκους». Πλέον είναι με το… ενάμιση πόδι στον τελικό.

«Κιτρινόμαυρη» κυριαρχία στο πρώτο ντέρμπι των ημιτελικών στο Κύπελλο Ελλάδας. Η ΑΕΚ υπερίσχυσε ολοκληρωτικά κόντρα στον Ολυμπιακό, τον νίκησε 3-0 και είναι με το… ενάμιση πόδι στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας. Η Ένωση εκμεταλλεύτηκε όλα τα λάθη των «ερυθρολεύκων», μαζί με την ατυχία τους (σ.σ.: δύο δοκάρια στις δύο πρώτες τελικές στο τέρμα) και μόνο με απίθανο τρόπο θα χάσει την πρόκριση. Τα δύο γκολ του Λιβάι Γκαρσία και το αυτογκόλ του Σαμασέκου έκριναν το ματς. Επιπλέον, έκανε το 12/12 στην «Αγιά Σοφιά» σε όλες τις διοργανώσεις. Ακόμη, έβαλε τέλος στο σερί των 16 ματς χωρίς νίκη επί των «ερυθρολεύκων».

Το ντέρμπι για τον πρώτο ημιτελικό στο Κύπελλο Ελλάδας, σε μεγάλο βαθμό, κρίθηκε στα πρώτα 28 λεπτά του ματς στην OPAP Arena. Καθώς στο διάστημα αυτό η ΑΕΚ πέτυχε δύο γκολ και απέκτησε τεράστιο αβαντάζ για την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης. Οι μεγάλες διαφορές της Ένωσης με τους «ερυθρόλευκους» ήταν δύο. Καταρχάς, η αποτελεσματικότητα. Οι «κιτρινόμαυροι» τις ευκαιρίες που είχαν τις αξιοποίησαν. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός όχι! Επιπλέον, η ΑΕΚ είχε μεγαλύτερο πάθος στο διάστημα αυτό, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που είχε μια νωχελική προσέγγιση στο ματς.

Γκολ από τα.. αποδυτήρια

Το σκορ άνοιξε πολύ νωρίς στον ημιτελικό ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό. Με την Ένωση να παίρνει το προβάδισμα. Καθώς στο 3′ ο Βρουσάι έχασε την ισορροπία του, ο Τσούμπερ πέρασε κάθετη πάσα για τον Λιβάι Γκαρσία που πλάσαρε τον Τζολάκη για το 1-0.

Αντίθετα, στο 14′ και στην πρώτη μεγάλη φάση για τους «ερυθρόλευκους», η μακρινή μπαλιά του Ελ Αραμπί για τον Γκάρι Ροντρίγκες ήταν ιδανική. Αλλά ο εξτρέμ από το Πράσινο Ακρωτήρι σημάδεψε τη συμβολή των δοκών της εστίας του Στάνκοβιτς!

Επίπλέον, στο 28′ ο Τσούμπερ απείλησε, η μπάλα κόντραρε, ο Μάνταλος την ύψωσε και ο Σαμασέκου πέτυχε ένα «φτηνό» αυτογκόλ με κεφαλιά για το 2-0.

Δεύτερο δοκάρι ο… Γκάρι!

Οι διορθωτικές κινήσεις από τον Μίτσελ, στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, με την είσοδο του Φορτούνη και του Ροντινέι, βοήθησαν λίγο. Διότι στο 56′ και μετά το φάουλ του Φορτούνη, ο Παπασταθόπουλος σούταρε και η μπάλα αρχικά κόντραρε. Με τον Γκάρι Ροντρίγκες να γίνεται αποδέκτης, αλλά να σημαδεύει το αριστερό δοκάρι!

Η «απάντηση» της ΑΕΚ ήρθε στο 61′ με δικό της δοκάρι. Σουτ του Μάνταλου, στο δεξί δοκάρι της εστίας του Τζολάκη!

Οι αλλαγές των δύο προπονητών μετά τη μία ώρα αγώνα έδωσαν μια νέα πνοή στο ματς. Ο Ολυμπιακός σκόραρε στο 75′. Στο αρχικό σουτ του Μπακαμπού, ο Στάνκοβιτς απέκρουσε, με τον Εμβιλά να σκοράρει μετά το «ριμπάουντ». Αλλά ήταν εκτεθειμένος και το γκολ δεν μέτρησε.

Το.. κερασάκι στην τούρτα

Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες είχαν κάποιες καλές στιγμές, αλλά όχι τόσο επικίνδυνες για τους τερματοφύλακες των δύο ομάδων. Ωστόσο, στο δέκατο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντόι ανέτρεψε τον Γκατσίνοβιτς. Ο Νταμπάνοβιτς μέσω του VAR υπέδειξε το πέναλτι. Ο Λιβάι ευστόχησε από την «άσπρη» βούλα» για το τελικό 3-0 στο 90’+13! Με την ΑΕΚ να είναι με το ενάμιση… πόδι στον τελικό του Κυπέλλου.

ΑΕΚ

(Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Μήτογλου, Τζαβέλλας (73′ Βίντα), Χατζισαφί, Γαλανόπουλος (64′ Σιμάνσκι), Μάνταλος (84′ Πινέδα), Γκατσίνοβιτς, Ελίασον (83′ Άμραμπατ), Τσούμπερ (65′ Αραούχο), Λιβάι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Μίτσελ): Τζολάκης, Βρουσάι (46′ Ροντινέι), Παπασταθόπουλος, Ντόι, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Σαμασέκου (46′ Φορτούνης), Χουάνγκ (66′ Βαλμπουενά), Γκάρι Ροντρίγκες, Μπιέλ (39′ Μπουτούτσι), Ελ Αραμπί (66′ Μπακαμπού).