You are currently viewing Τεράστια Σάκκαρη: Προκρίθηκε στα προημιτελικά του US Open (vids)
Η Μαρία Σάκκαρη πέτυχε μια τεράστια πρόκριση στα προημιτελικά του US Open απέναντι στην Μπιάνκα Αντρεέσκου που είναι και Νο7 στον κόσμο.

Μια ιστορική επιτυχία για την Σάκκαρη αφού για πρώτη φορά στην καριέρα της καταφέρνει κάτι τέτοιο. Με τη νίκη 2-1 σετ 6-7 (2-7), 7-6 (8-6) και 6-3 την Καναδή Μπιάνκα Αντρεέσκου, νούμερο 7 στον κόσμο.

Η αναμέτρηση κράτησε 3 ώρες και 31 λεπτά. Μάλιστα στην Αμερική ολοκληρώθηκε στις 02:15 τοπική ώρα. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ξέσπασε μετά το τέλος του ματς και συγκινήθηκε για την μεγάλη της πρόκριση.

Η 26χρονη αθλήτρια (No 18 στην παγκόσμια κατάταξη), που είχε και τη στήριξη αρκετών Ελλήνων στις κερκίδες, συνεχίζει την εντυπωσιακή της παρουσία μέσα στο 2021. Καθώς στο Ρολάν Γκαρός είχε φτάσει μέχρι τα ημιτελικά.

Πλέον θα διεκδικήσει την πρόκριση στην τετράδα μεθαύριο απέναντι στην Καρολίνα Πλίσκοβα (Τσεχία, Νο 4 στον κόσμο). Η οποία «καθάρισε» με 2-0 σετ, 7-5 και 6-4, την Αναστάσια Παβλιουτσένκοβα (Ρωσία, Νο 15).

Το πρώτο σετ δεν ξεκίνησε καλά για την Σάκκαρη. Βρέθηκε να χάνει με 4-1 στα γκέιμ. Στην συνέχεια ανέβασε την απόδοση της και το πήγε στο τάι μπρέικ. Για να το χάσει σε αυτό με 7-2. Το συγκεκριμένο σετ χρειάστηκε 63 λεπτά για να ολοκληρωθεί.

Οι νίκες στα δύο επόμενα σετ

Η συνέχεια ήταν καλύτερη για την Ελληνίδα πρωταθλήτρια. Γιατί στο δεύτερο σετ προηγήθηκε 3-1 στα γκέιμς. Η Αντρεέσκου ισοφάρισε και αυτό πήγε στο τάι μπρέικ. Αλλά ήταν η Σάκκαρη που το πήρε.

Με την ψυχολογία στα ύψη πήγε στο τρίτο και τελευταίο σετ. Εκεί έδειχνε και η Καναδή αντίπαλος να έχει κάποιες ενοχλήσεις στον προσαγωγό. Αλλά ο αγώνας ήταν σκληρός με τη Σάκκαρη να φτάνει στο 5-3 στα γκέιμς. Και δεν έχασε την ευκαιρία να κάνει το 6-4 και να πανηγυρίσει τη νίκη.

Μια τεράστια πρόκριση για την Σάκκαρη που τα πάει εξαιρετικά μέσα στο 2021. Η 26χρονη τενίστρια έχει πραγματοποιήσει εξαιρετικές εμφανίσεις. Η πρόοδος της είναι μεγάλη και αναμένεται με ενδιαφέρον η συνέχεια.