You are currently viewing Τένις: Μουτέ και Αντρέεφ τσακώθηκαν στο τουρνουά της Ορλεάνης (vid)

Τένις: Viral έγιναν οι Μουτέ, Αντρέεφ που πιάστηκαν στα χέρια στο τουρνουά της Ορλεάνης μετά την λήξη της μεταξύ τους αναμέτρησης.

Τένις: Για την ιστορία ο Αντρέεφ νίκησε 2-1 σετ τον Μουτέ στο τουρνουά της Ορλεάνης στην Γαλλία. Και στο φινάλε οι δύο αθλητές βρέθηκαν κοντά για να δώσουν τα χέρια.

Ο Βούλγαρος έκανε την χειραψία με τον Μουτέ αλλά στην συνέχεια τον χτύπημα. Φυσικά και ο Γάλλος αντέδρασε και άρχισαν να σπρώχνονται.

Επενέβη ο διαιτητής της αναμέτρησης για να ηρεμήσει τα πνεύματα. Το βίντεο έγινε viral με τους δύο τενίστες να είχαν ιδιαίτερη ένταση και στο παιχνίδι τους.  Πάντως όσα έγιναν δεν αρμόζουν στο συγκεκριμένο άθλημα.

Στα ημιτελικά η Σάκκαρη

Στο μεταξύ «όρθια» σε ακόμη ένα… θρίλερ έμεινε η Μαρία Σάκκαρη, που με τρίτη διαδοχική ανατροπή πέρασε στα ημιτελικά του διεθνούς τουρνουά της Πάρμα. Η Ελληνίδα τενίστρια νίκησε μετά από 2 ώρες και 22 λεπτά τη Μαρίνα Ζανέφσκα από το Βέλγιο (Νο 97 στον κόσμο) με 2-6, 6-4, 6-4 και πήρε το εισιτήριο για την τετράδα.

Ορεξάτος ο Τζόκοβιτς

Παράλληλα αρκετά… κέφια είχε ο Νόβακ Τζόκοβιτς στην επιστροφή του στο tour μετά από 81 ημέρες απουσίας!

Ο Σέρβος τενίστας έκανε «περίπατο» απέναντι στον Πάμπλο Αντουχάρ. Χάνοντας μόλις τρία game από τον 36χρονο Ισπανό (νο 115 στον κόσμο), όλα στο δεύτερο σετ (6-0, 6-3). Και προκρίθηκε άκοπα στους «8» του τουρνουά Όπεν που διεξάγεται στο Τελ Αβίβ.

Από το ξεκίνημα του αγώνα ο «Νολε» έδειξε ότι… δεν αστειευόταν. Ήταν πολύ φρέσκος στην επάνοδό του στους αγώνες μετά τις 10 Ιουλίου. Και τον τελικό του Wimbledon και χρειάστηκε 97 λεπτά για να επικρατήσει άνετα με 2-0 του Αντουχάρ.

Ο Τζόκοβιτς έκλεισε το ματς με μόλις 8 αβίαστα λάθη, 29 winners και χάνοντας μόλις 13 πόντους στο πρώτο σετ. Το οποίο πήρε 6-0 μέσα σε 29 λεπτά! Ο Ισπανός ήταν πιο ανταγωνιστικός στο δεύτερο, αλλά ο «Νόλε» δεν του επέτρεψε να χαρεί πολύ και μετά το 3-3 πήρε τρία σερί game για να κλείσει τον αγώνα και να πανηγυρίσει την 27η νίκη του μέσα στη σεζόν.