You are currently viewing Ταξιάρχης Φούντας: Τα σπάει στο MLS, τον συνεχάρη και ο Ρούνεϊ (vids)

Ο Ταξιάρχης Φούντας συγκαταλέγεται πλέον στα αστέρια του MLS ενώ εδώ και λίγες μέρες έχει προπονητή τον Γουέιν Ρούνεϊ.

Είναι από τις πλέον δυνατές μεταγραφές που έκανε η DC Γιουνάιτεντ. Ο Ταξιάρχης Φούντας έδωσε λύσεις στο πρόβλημα του σκοραρίσματος. Είναι σε εξαιρετική κατάσταση ενώ έχει για νέο τεχνικό τον Γουέιν Ρούνεϊ εδώ και μερικές μέρες.

Μάλιστα ο Άγγλος που έκανε σπουδαία καριέρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, τον συνεχάρη για την απόδοση του στο τελευταίο ματς με την Κολόμπους. Το οποίο είδε από κοντά, ενώ από την Πέμπτη ξεκινάει δουλειά στην ομάδα.

Ο Έλληνας επιθετικός ήταν από τους πρωταγωνιστές στην ισοπαλία 2-2 που παραχώρησε η DC Γιουνάϊτεντ στην Κολόμπους.

Οι φιλοξενούμενοι, προηγήθηκαν με τον Κούτσο στο 62ο λεπτό και 11 λεπτά αργότερα, ο Φούντας, έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, καθώς αστόχησε από την «άσπρη βούλα».

Ωστόσο «πήρε το αίμα του πίσω», σκοράροντας στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Κούτσο, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Κολόμπους (81`), όμως ο Καμαρά, διαμόρφωσε το τελικό σκορ, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με αυτό το γκολ, ο Φούντας έφθασε τα 10 τέρματα σε 12 συμμετοχές. Αξίζει να σημειωθεί, ότι ο Ελληνας διεθνής άσος, θα βρίσκεται μεταξύ των «εκλεκτών», οι οποίοι θ΄ αγωνισθούν στο εφετινό MLS All-Star Game. Τον αγώνα επίδειξης μεταξύ των κορυφαίων παικτών του αμερικανικού πρωταθλήματος, με αντιπάλους τους κορυφαίους παίκτες της Liga MX του Μεξικού. Η 26η έκδοση του All-Star Game, θα διεξαχθεί στις 10 Αυγούστου στην Μινεσότα.

Η πρόσληψη Ρούνεϊ

Ο Ρούνεϊ πρόσφατα αποχώρησε από τον πάγκο της Ντέρμπι. Δεν θα μπορούσε να μείνει αφού η ομάδα υποβιβάστηκε στην League One. ο ίδιος δεν κόλλησε με την χημεία της. Δεν την βοήθησε να αλλάξει προς το καλύτερο. Και προτιμήθηκε να χωρίσουν τους δρόμους τους.

Κι έτσι την τη Δευτέρα ήρθε σε συμφωνία με την DC United στην οποία αγωνίζεται από τον Μάρτιο ο Ταξιάρχης Φούντας.

Την Τρίτη ο Ρούνεϊ ανακοινώθηκε από τον σύλλογο του MLS. Του οποίου τη φανέλα φόρεσε και σαν ποδοσφαιριστής τη διετία 2018-2020 σε 52 παιχνίδια σκοράροντας 25 φορές. Έτσι έγινε ο δεύτερος σύλλογος του οποίου αναλαμβάνει την τεχνική ηγεσία.