You are currently viewing Δεν τα κατάφερε η Μαρία Σάκκαρη!
Η Μαρία Σάκκαρη έκανε μεγάλη προσπάθεια απέναντι στη Σβιτόλινα, αλλά δεν πέρασε στον επόμενο γύρο της Ολυμπιάδας.

Για τη Σάκκαρη τελείωσε άδοξα η πορεία της στους Ολυμπιακούς αγώνες, καθώς μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα, ηττήθηκε με 2-1 στα σετ από την Ουκρανή Σβιτόλινα ( 7-5, 3-6, 4-6 ) και δεν κατάφερε να προχωρήσει στη διοργάνωση.

Η Μαρία Σάκκαρη μπήκε πολύ αγχωμένη στο πρώτο γκειμ. Η αντίπαλος της με εκπληκτικό σερβίς και απίστευτες επιθέσεις προηγήθηκε με ( 4-1 ). Ωστόσο στη συνέχεια η Ελληνίδα τενίστρια βρήκε τα ψυχικά αποθέματα που χρειαζόταν. Έτσι, με εκπληκτική αντεπίθεση πέρασε μπροστά στο σκορ με 5-4. Όμως η Ουκρανή ισοφάρισε σε 5-5. Στη πορεία η Ελληνίδα μαχήτρια με δικό της Break έκανε το 6-5. Στο τέλος κατάφερε το 7-5, έτσι κατάφερε και πήρε το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ, η Ουκρανή τενίστρια σοβαρεύτηκε. Κράτησε το σερβίς της και η Μαρία με πολλά αβίαστα λάθη υποχρέωσε την αντίπαλο της να φτάσει στο 4-1. Όμως  η Σάκκαρη προσπάθησε για μία τελευταία αντεπίθεση. Κατάφερε και παλεύοντας, μείωσε σε 4-3. Ωστόσο η Σβιτόλινα, βρήκε τον τρόπο και έκανε το 6-4. Έτσι ισοφάρισε σε 1-1 στα σετ.

Στο τρίτο και καθοριστικό σετ η Ελληνίδα πάλι έκανε εύκολα το λάθος. Η Ουκρανή όμως τώρα, ήταν πιο ψύχραιμη. Με αυτό τον τρόπο κατάφερε και πήρε καθαρό προβάδισμα με 3-1. Ωστόσο η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, δεν είχε πει τη τελευταία της λέξη. Ισοφάρισε σε 3-3. Όμως λίγο η κούραση και λίγο το άγχος της Σάκκαρη, η Ουκρανή πρωταθλήτρια κατάφερε και πήρε εν τέλι το σετ με 6-4 και το ματς με 2-1.

Η Σάκκαρη πλέον, έχει μία μόνο τελευταία ευκαιρία να πάρει ένα μετάλλιο. Αυτό, για το οποίο θα αγωνισθεί στο μικτό με το Στέφανο Τσιτσιπά.