You are currently viewing Συνεχίζει αήττητος ο Παναθηναϊκός

Με το απόλυτο των νικών στη Basket League παραμένει το «τριφύλλι», που επικράτησε άνετα με 77-53 της Καρδίτσας στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν επικράτησε με 77-53 της Καρδίτσας στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων. Πέτυχε την 9η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, επιστρέφοντας στην κορυφή της βαθμολογίας. Έτσι συνέχισε το απόλυτο στην Basket League. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Κώστας Αντετοκούνμπο με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από το πρώτο δευτερόλεπτο ο Παναθηναϊκός έδειξε ποιος είναι το αφεντικό στο παρκέ. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο τροφοδοτήθηκε αρκετά. Οι δε γηπεδούχοι, έφτασαν γρήγορα στο 15-8 (5′). Η Καρδίτσα επί της ουσίας δεν μπορούσε να ανταποκριθεί και είχε δευτερεύοντα ρόλο. Το σκορ άρχισε να ξεφεύγει και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 29-14.

Πέρα από τον Ματίας Λεσόρ, που έμεινε εκτός αποστολής, ο Εργκίν Αταμάν δεν χρησιμοποίησε τον Ντίνο Μήτογλου. Αντιθέτως, έδωσε αρκετό χρόνο στους Μαντζούκα, Καλαϊτζάκη και Σαμοντούροβ. Ο… ήσυχος Σλούκας ξεχώρισε με τις ασίστ του (τέσσερις σε έξι λεπτά). Έτσι, οι “πράσινοι” πήγαν στα αποδυτήρια με το +19 (47-28).

Το δεύτερο ημίχρονο είχε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο συνέχισε να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες. Τόσο με καρφώματα, όσο και με απίστευτες τάπες. Ο Βιλντόζα είχε επίσης θετική παρουσία. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 64-41. Ο ρυθμός στην τελευταία περίοδο έπεσε κατακόρυφα. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα στις… παρυφές των 20 πόντων και εν τέλει επικράτησαν με 77-53.

Τα δεκάλεπτα: 29-14, 47-28, 64-41, 77-53

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ

(Αταμάν): Βιλντόσα 15 (3/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ασίστ, 4 λάθη), Γκραντ 4, Αντετοκούνμπο 20 (7/8 δίποντα, 6/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γκριγκόνις, Μαντζούκας 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 10 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκάι 5 (2/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπαλτσερόφσκι 5 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαμοντούροβ 4, Ναν 4 (2/7 σουτ)

ΚΑΡΔΙΤΣΑ

(Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 6 (3/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), ΜακΚάλουμ 2 (1/5 σουτ), Μπιουκάναν 5, Κλάσεν 3 (1/7 σουτ, 6 ασίστ), Καμπερίδης 10 (3/8 τρίποντα), Σμιθ 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές), Μαλέλης 3 (1), Δίπλαρος (3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Χρηστίδης 9 (4/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Τσούκας, Αβδάλας 5 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ).