You are currently viewing SuperLeague: Ο Παναθηναϊκός ξανά στην κορυφή (+vid)

Λίγο πριν το τέλος της κανονικής περιόδου της SuperLeague, ο Παναθηναϊκός μετά από μια εκπληκτική εμφάνιση στη Λεωφόρο σκαρφάλωσε και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Για δεύτερη φορά σερί ο Παναθηναϊκός στη Λεωφόρο ήταν εξαιρετικός. Υποδέχθηκε τον Παναιτωλικό και τον υποχρέωσε σε ήττα (2-0) με γκολ που πέτυχε το αργεντίνικο δίδυμο των Μαντσίνι και Παλάσιος. Με το τρίποντο της νίκης, το τριφύλλι σκαρφάλωσε και πάλι στην κορυφή της SuperLeague. Ενώ βρισκόμαστε μόλις μια αγωνιστική μακριά από τα πλέι οφς, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +2 από την ΑΕΚ και +5 από τον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός κατέβηκε στο ματς με ηχηρές απουσίες και σημαντικές αλλαγές. Καταρχήν, ξεκίνησε χωρίς τον μαέστρο του, τον Μπερνάρ και με τον Τσέριν να παίζει στη θέση του ως “δεκάρι”. Οι δε Παλάσιος και Μαντσίνι ξεκίνησαν στο δεξί και το αριστερό άκρο αντίστοιχα. Παρόλα αυτά, η ομάδα του τριφυλλιού μπήκε ορεξάτη και σε μεγάλα κέφια.

Για μια ακόμα φορά μέσα στη Λεωφόρο, ο Παναθηναϊκός είχε εξαιρετική απόδοση. Είχε πάρα πολλές χασμένες ευκαιρίες, όπως και 3 δοικάρια. Από τις συνολικά 26 τελικές τους, οι 6 ήταν στην εστία. Γενικά το τελικό σκορ, με βάση την εμφάνιση στο χορτάρι, θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο για τους πράσινους.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Με πολλές και σωστές επιθέσεις, προσπάθησε να διασπάσει την άμυνα του Παναιτωλικού. Οι φιλοξενούμενοι από τη μεριά τους, στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, βρέθηκαν με δέκα παίκτες πίσω από τη μεσαία γραμμή.

Στα highlights του πρώτου μισού, τα δύο δοκάρια των Κουρμπέλη και Χουάνκαρ αντίστοιχα. Επίσης, μια τεράστια χαμένη ευκαιρία με τον Σπόραρ. Σε όλο το πρώτο 45λεπτο ο Παναιτωλικός απείλησε μόνο στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου. Αυτό έγινε με τον Χουάνπι, όταν εκτέλεσε φάουλ από καλό σημείο. Δυστυχώς όμως, η μπάλα βρήκε στο τείχος.

Ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός έκανε μια σημαντική αλλαγή στη διάταξη του. Ο Γιοβάνοβιτς άλλαξε πλευρές ατους Μαντσίνι και Παλάσιος,  με τον πρώτο να παίζει δεξιά και τον δεύτερο στα αριστερά.

Στο 58′ ένας κεραυνός του Χουάνκαρ λίγο έλειψε να φέρει το πρώτο γκολ, αλλά σταμάτησε τελικά στο δοκάρι του Γκρατερόλ. Ο Παναιτωλικός απάντησε στο 60′ με τον Σενγκέλια. Από το ύψος του πέναλτι επιχείρησε δυνατό σουτ, που τελικά κατέληξε άουτ.

Το πρώτο γκολ ήρθε στο 62′. Μετά από γενναιόδωρη ασίστ του Κουρμπέλη, ο Μαντσίνι βρέθηκε μπροστά σε κενή εστία κι άνοιξε το σκορ. Η νίκη των πράσινων κλείδωσε στο 84′ από τον Παλάσιος. Ο Τσέριν έκανε το κόρνερ από τα δεξιά. Στη συνέχεια, ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά αλλά ο Γκρατερόλ έδιωξε με το ένα χέρι. Η μπάλα δεν απομακρύνθηκε όμως. Έτσι, ο Αργεντινός εξτρέμ από κοντά με προβολή έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό, 2-0.