You are currently viewing SuperLeague: Επέλαση της ΑΕΚ πριν τον ..τελικό της Λεωφόρου (vid)

Σαρωτική νίκη της ΑΕΚ στο ντέρμπι των δικεφάλων στην OPAP Arena για την 6η αγωνιστικη των play offs της SuperLeague

Η ΑΕΚ φιλοξένησε τον ΠΑΟΚ στην OPAP Arena για την 6η αγωνιστική των playoffs της SuperLeague. Στο ντέρμπι αυτό η Ένωση επιβλήθηκε του Δικέφαλου του Βορρά, με σχετική ευκολία. Το σαρωτικό 4-0 της χάρισε την 5η σερί νίκη της στη διαδικασία των playoffs. Ταυτόχρονα την έφερε στους 75 βαθμούς και σε ισοβαθμία με τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό. Τώρα με ανεβασμένη ψυχολογία ετοιμάζεται για τον …τελικό της Λεωφόρου. Το ματς της χρονιάς που ουσιαστικά θα ξεκαθαρίσει το θέμα του τίτλου της λίγκας για φέτος.

Για την Ένωση σκόραραν οι Τσούμπερ, Μουκουντί, Γκαρσία και Φερνάντες. Μεγάλη και η προσφορά του Γιόνσον, που μοίρασε δυο υπέροχες ασίστ για τα πρώτα γκολ. Από την άλλη πλευρά, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να παίζει με 10 παίχτες από πολύ νωρίς. Συγκεκριμένα από το 10ο μόλις λεπτό. Εκεί είχαμε την αποβολή του Κάργα με απευθείας κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Γιόνσον.

Στο 10ο λοιπόν λεπτό, ο δρόμος για την ΑΕΚ… άνοιξε. Ο Κάργας έκανε ένα επικίνδυνο μαρκάρισμα στον αστράγαλο του Γιόνσον με τον Δανό να πέφτει στο χορτάρι και να σφαδάζει. Αμέσως ο Στίλερ έδειξε κίτρινη κάρτα. Μετά όμως που είδε τη φάση στο VAR, την άλλαξε σε κόκκινη.

Η Ένωση πήρε το προβάδισμα στο 21ο λεπτό. Ο Κοτάρσκι δεν απομάκρυνε την μπάλα και την έδωσε στον Σβαμπ. Εκείνος την έχασε από την ασφυκτική πίεση του Γιόνσον. Ο Τσούμπερ πήρε την μπάλα και χωρίς πρόβλημα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τρία λεπτά μετά οι κιτρινόμαυροι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε 2-0. Ο Χατζισαφί εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά. Στη συνέχεια, ο Γιόνσον με ωραία κεφαλιά πάσα από το πρώτο δοκάρι βρήκε τον Μουκουντί στο δεύτερο. Αυτός με προβολή μέσα από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ έκανε το 3-0 με ένα υπέροχο γκολ του Λιβάι Γκαρσία. Η μπάλα του στρώθηκε μέσα στην περιοχή έπειτα από λάθος διώξιμο των παικτών του ΠΑΟΚ. Ο 25χρονος φορ άφησε άγαλμα τον Κοτάρσκι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ένα υπέροχο τελείωμα.

Το τέταρτο γκολ της Ένωσης πέτυχε ο Πάολο Φερνάντες στο 86ο λεπτό. Ο Ελίασον έκανε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά σταμάτησε σε αμυνόμενο του ΠΑΟΚ. Στη συνέχεια ο Ισπανός με υπέροχο κοντρόλ και σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Κοτάρσκι.

Τώρα η Ένωση πηγαίνει στη Λεωφόρο την Κυριακή για ένα όλα για όλα ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για τον τίτλο. Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ που έμεινε στους 60 βαθμούς θα παλέψει με τον Άρη για τη μάχη της τρίτης θέσης.