You are currently viewing SuperLeague: Διπλό θρίλερ σε Λεωφόρο και OPAP Arena (+vid)

Παναθηναϊκός και ΑΕΚ πέταξαν στα σκουπίδια την ευκαιρία να ξεκαθαρίσουν την υπόθεση τίτλος, στη 8η αγωνιστική των πλέι οφς της SuperLeague

Στην 8η αγωνιστική των πλέι οφς της SuperLeague κυριάρχησαν οι ισοπαλίες. Οι δυο κορυφαίοι της χρονιάς, που έπαιξαν εντός έδρας, δεν κατάφεραν να κλείσουν την υπόθεση τίτλος. Τόσο η λευκή ισοπαλία της OPAP Arena, όσο και το 1-1 της Λεωφόρου, παρατείνουν την αγωνία μας για το ποιος θα στεφθεί τιτλούχος φέτος.

Μετά και την 8η αγωνιστική των πλέι οφς λοιπόν, τα πράγματα έχουν ως εξής:

Παναθηναϊκός και ΑΕΚ παραμένουν συγκάτοικοι στην κορυφή με 77 βαθμούς. Ο Ολυμπιακός έχει 67 και είναι τρίτος, ενώ ο ΠΑΟΚ έχει τρεις λιγότερους με 64 βαθμούς.

Το θρίλερ για τον τίτλο αλλά και την τρίτη θέση της Stoiximan Super League, συνεχίζεται….

ΑΕΚ – Ολυμπιακός (0-0)

Η ΑΕΚ φιλοξένησε στην OPAP Arena τον Ολυμπιακό. Αυτή ήταν η 5η φορά που οι δυο ομάδες αναμετρήθηκαν σε αυτή τη σεζόν. Δυστυχώς για την Ένωση, αυτό το ματς αποδείχθηκε μια χαμένη ευκαιρία να βρεθεί μπροστά. Ειδικά μετά την ισοπαλία του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο.

Παρότι η Ένωση είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις περισσότερες τελικές, ο Ολυμπιακός είχ τον Τζολάκη. Ο τερματοφύλακας των ερυθρόλευκων βρέθηκε σε μεγάλη μέρα. Αποδείχθηκε το πρόσωπο του αγώνα με τις καταπληκτικές του επεμβάσεις. Επίσης, πολύτιμη ήταν και η σωτήρια ενέργεια του Εμβιλά, να απομακρύνει τη μπάλα πάνω στη γραμμή στο 87.

Από τη μεριά του ο Ολυμπιακός, παρότι έπαιξε με ασφάλεια στα μετόπισθεν, έφτασε κοντά στο γκολ με τις τελικές των Μπακαμπού στο 21′ και Μπιέλ στο 57′.

Στο 70ο λεπτό, πάλι ο Μπακαμπού, σκόραρε για τους ερυθρόλευκους. Ωστόσο, το τέρμα του επιθετικού του Ολυμπιακού ακυρώθηκε για οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Η ερυθρόλευκη ΠΑΕ με επίσημη θέση της εξέφρασε τα παράπονά της για τη διαιτησία και μίλησε για ένα εξευτελισμένο πρωτάθλημα.

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ (1-1)

Το ντέρμπι της Λεωφόρου μεταξύ του Παναθηναϊκού και του ΠΑΟΚ δεν έβγαλε κι αυτό νικητή. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν αγκαλιά με το τρίποντο (και τον τίτλο) σκοράροντας πρώτοι στο ντέρμπι. Το πρώτο γκολο του αγώνα ήρθε στο 9ο λεπτό με σκόρερ τον Μαντσίνι. Ο ΠΑΟΚ μπορεί να άργησε, όμως απάντησεμε τον Τόμας στο 60′ και του στέρησε την ευκαιρία.

Παρόλα αυτά, οι πράσινοι συνέχισαν και έκαναν πάρα πολλές ευκαιρίες ακόμα. Δυστυχώς όμως όλες τους ήταν άκαρπες. Ξεχωριστή στιγμή η ευκαιρία του Μαντσίνι στο 80ο λεπτό, που τη σταμάτησε όμως το δοκάρι του ΠΑΟΚ. Επιπλέον, ο Παναθηναϊκός αναγκάστηκε να ολοκληρώσει με 10 παίχτες μετά την αποβολή, με απευθείας κόκκινη, του Σένκεφελντ στο 86′.

Έτσι, το τριφύλλι παρέμεινε και μετά την ολοκλήρωση της 8ης αγωνιστικής στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Τώρα θα πάει την Κυριακή στο άδειο “Γ. Καραϊσκάκης” για να παίξει τα ρέστα του σε ένα ματς που ουσιαστικά θα του δώσει το πρωτάθλημα (ή όχι) κόντρα στον Ολυμπιακό.