You are currently viewing Super League: Τρίτη σερί νίκη της ΑΕΚ (vid)

Με μεγάλη ευκολία η ΑΕΚ έκανε την τρίτη σερί νίκη της στη Super League με το 4-2 επί του Αστέρα, στην 21η αγωνιστική

Στην 21η αγωνιστική της Super League, η ΑΕΚ υποδέχθηκε στην OPAP Arena τον Αστέρα Τρίπολης. Χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, η Ένωση έκανε το 4-2, παίρνοντας την 3η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα.

Η Ένωση ήταν καλύτερη σε γενικές γραμμές. Βρήκε το πρώτο γκολ στο 26ο λεπτό. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά κι ο Πόνσε πήρε την κεφαλιά. Εκεί, ο Ζουκάνοβιτς άθελά του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Ένα λεπτό μετά ο Πόνσε ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0. Το γκολ ήρθε μετά από υπέροχη σέντρα του Νίκλας Ελίασον και γυριστή κεφαλιά

Στο 45ο λεπτό η ΑΕΚ ανέβασε και πάλι τον δείκτη του σκορ σε 3-0. Ο Ελίασον μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά. Έψαξε έναν συμπαίκτη του. Ο Ζουκάνοβιτς στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα, την έστειλε και πάλι στα δίχτυα της ομάδας του..

Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι μέσω VAR. Για χέρι του Μήτογλου μετά από κεφαλιά του Καστάνιο.

Στο δεύτερο ο Αστέρας πάλεψε για να πάρει κάτι από το ματς. Όμως, ήταν ο Λιβάι Γκαρσία μπήκε στο παιχνιδί. Και είχε κέφια….  Στην τρίτη μεγάλη του ευκαιρία στο ματς σκόραρε στο 76ο λεπτό, αποφεύγοντας και τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μιριτέλο. Μείωσε σε 4-2 στο 90′, μετά από γύρισμα του Σίτο στη μικρή περιοχή.

Η ΑΕΚ με αυτό το τρίποντο ανέβηκε στους 48 βαθμούς . Βρίσκεται στη 2η θέση. Την επόμενη αγωνιστική θα δώσει ντέρμπι κορυφής με τον ΠΑΟΚ.

Από την άλλη, ο Αστέρας έπεσε από την εξάδα. Τον προσπέρασε η Λαμία με τη νίκη της στους Ζωσιμάδες.