You are currently viewing Super League: Από την κόλαση στον παράδεισο η Λαμία, 2-2 με Ιωνικό

Θρίλερ με happy end για τη Λαμία. Ο Ιωνικός προηγήθηκε 2-0. Στο β’ μέρος όμως, οι Φθιωτοί έκαναν απίστευτο come back. Τελικά, έφυγαν με ένα «χρυσό» 2-2 που τους κράτησε στην Super League και έριξε τους Νικαιώτες.

Τη διαδρομή κόλαση-παράδεισος έκανε η Λαμία και το παράδεισος-κόλαση ο Ιωνικός. Στο γήπεδο της Νεάπολης στην 7η και τελευταία αγωνιστική των πλέι άουτ, παίχτηκε ο.. «τελικός» παραμονής. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 στο ημίχρονο. Με αντεπίθεση τους  όμως, στο δεύτερο μέρος, οι Φθιώτες έφεραν το ματς στο τελικό 2-2. Έτσι, παρέμειναν στην Super League υποβιβάζοντας τον Ιωνικό -μαζί με τον ουραγό Λεβαδειακό.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά όμορφο. Με ωραία γκολ, με ανατροπές, με μάχες, με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και με τους παίκτες και των δύο ομάδων να τα δίνουν όλα στον αγωνιστικό χώρο. Η λήξη της αναμέτρησης βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν έξαλλα μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Τους δε γηπεδούχους, να μην μπορούν να κρατήσουν τα δάκρυα τους για τον υποβιβασμό της ομάδας τους.

Ο Ιωνικός κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων μέσα σε επτά λεπτά και να γίνει το απόλυτο φαβορί για την παραμονή. Το πρώτο γκολ ήρθε στο 30′ από τον Ελευθεριάδη. Παρότι ο πιο κοντός παίκτης στον αγωνιστικό χώρο, πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ από τα δεξιά και νίκησε τον Κοσέλεφ για το 1-0 του Ιωνικού.

Επτά λεπτά αργότερα ο Ιωνικός βγήκε όμορφα στην επίθεση από τα δεξιά. Η μπάλα πήγε στον Σάκιτς ο οποίος προσπάθησε να σουτάρει, αλλά η μπάλα κόντραρε. Έφτασε εκτός, στον Κάνιας που με ένα τρομερό κεραυνό έστειλε τη μπάλα στο αριστερό γάμα για το 2-0 των γηπεδούχων.

Τα πάνω-κάτω στην επανάληψη

Η Λαμία μπήκε αποφασισμένη να μειώσει και έτσι στο 53ο λεπτό βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα. Ο Μεδίνα έφυγε στην αντεπίθεση, έκανε τη σέντρα, ο Τσιλούλης έκανε δική του την μπάλα και με γύρισμα βρήκε τον Νούνιες, ο οποίος με πλασέ έκανε το 2-1 για την ομάδα της Φθιώτιδας.

Ο Ιωνικός είχε την πρώτη του μεγάλη στιγμή στο 67’ όταν ο Βαλεριάνος έκανε το σουτ από μακριά, ο Κοσέλεφ δεν απέκρουσε σταθερά ωστόσο εξουδετέρωσε και το τετ-α-τετ του Μάντζη με δεύτερη επέμβαση.

Τελικά η Λαμία ήταν εκείνη που έφτασε στο γκολ. Συγκεκριμένα στο 73ο λεπτό, ο Τόσιτς ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ και με ένα εντυπωσιακό σουτ νίκησε τον Χουτετσιώτη για το 2-2.