You are currently viewing Super League: Θρίαμβος του ΠΑΟΚ στο Φάληρο, 2-4 τον Ολυμπιακό! [vid]

Ο ΠΑΟΚ έστησε ένα απίστευτο “πάρτι” στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” και “διέλυσε” τον Ολυμπιακό με 4-2 για τη 10η αγωνιστική της Super League σε ένα ιστορικό θρίαμβο για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ ήταν ιδιαίτερα επιθετικοί από του ξεκίνημα του ματς για την 10η αγωνιστική της Super League. Με την ομάδα του Λουτσέσκου να “χτυπάει” στους κενούς χώρους με φοβερές αντεπιθέσεις και να “συντρίβει” τους Πειραιώτες. Ο Ζίβκοβιτς άνοιξε το σκορ από το πρώτο ημίχρονο και στη συνέχεια, ο Τόμας με δύο γκολ και ο Οζντόεφ με ένα ακόμη, “σφράγισαν” την σπουδαία νίκη της ομάδας τους. Ο Φορτούνης πέτυχε το γκολ της τιμής στο φινάλε για την ομάδα του Μαρτίνεθ, η οποία βρήκε και ένα δεύτερο στην τελευταία φάση του ματς, αλλά δεν απέτρεψαν το απίθανο κάζο στο Φάληρο.

Χορταστικό από πλευράς ρυθμού και ευκαιριών ήταν το πρώτο 45λεπτο στο ντέρμπι της αγωνιστικής στην Super League. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι δύο ομάδες είχαν ρίξει το βάρος στη τακτική και δεν είχαν καθόλου διάθεση να ρισκάρουν, ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του. Και ήταν εκείνος που απείλησε πρώτος με σουτ του Φορτούνη (13’). Στο 22’ οι Πειραιώτες επισκέφτηκαν ξανά την αντίπαλη περιοχή με σουτ του Αλεξανδρόπουλου. Ενώ ένα λεπτό αργότερα άγγιξαν το γκολ με τον Ποντένσε, όμως ο Κοτάρσκι έκανε σπουδαία επέμβαση και κράτησε το μηδέν.

Ο ΠΑΟΚ, που έδειχνε να έχει χάσει τη μάχη του κέντρου στα πρώτα 20 λεπτά, αντέδρασε άμεσα. Και στο 26’ δημιούργησε την πρώτη δική του μεγάλη ευκαιρία. Από σέντρα του Ζίβκοβιτς ο Μπάμπα με κεφαλιά έστρωσε τη μπάλα στον Κουλιεράκη, όμως το γυριστό σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο. Ο «Δικέφαλος» είχε μία ακόμη καλή στιγμή στο πρώτο ημίωρο με τον Ζίβκοβιτς. Ομως το πιο σημαντικό γι’ αυτόν ήταν πως είχε κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και κρατούσε περισσότερο τη μπάλα.

Εξαργύρωσε την υπεροχή του

Στο 39’ «εξαργύρωσε» τη μικρή υπεροχή των τελευταίων λεπτών, «τιμωρώντας» τον Ολυμπιακό στην κόντρα-επίθεση. Ο Μπάμπα σέντραρε, ο Ζίβκοβιτς έπιασε το σουτ στην κίνηση, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει μεν, αλλά τη μπάλα να παίρνει ανάποδα φάλτσα και να καταλήγει στα δίχτυα. Έτσι, ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα, μεταφέροντας την πίεση στον αντίπαλο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με… ορμή στο δεύτερο ημίχρονο, στη προσπάθεια να βρει γρήγορα το γκολ της ισοφάρισης. Πίεσε αρκετά τον ΠΑΟΚ και απείλησε με σουτ του Φορτούνη (48’), όμως όχι μόνο δεν έφτασε στο 1-1, αλλά στο 54’ είδε τον αντίπαλο να κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή του Τόμας από τον Πορόσο. Ο Ισπανός ήταν εκείνος που ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Πασχαλάκη, γράφοντας το 0-2!

Ο Ολυμπιακός παρά την απογοήτευση από το δεύτερο γκολ που δέχτηκε, προσπάθησε να αντιδράσει και αυτόματα ανέβασε τις γραμμές του ψηλά. Αφήνοντας – όπως ήταν φυσιολογικό – πολλούς κενούς χώρους. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον ο ΠΑΟΚ. Αφού στο 65’, σε μία ακόμη κόντρα-επίθεση έφτασε σε τρίτο γκολ. Ο Ζίβκοβιτς βρήκε κάθετα τον Μουργκ, ο Αυστριακός πάτησε περιοχή από αριστερά και σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι. Εκεί όπου ανενόχλητος ο Τόμας πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Δεν πάτησε φρένο

Οι Θεσσαλονικείς, ωστόσο, δεν σταμάτησαν εκεί. Και στο 78’ έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους. Ο Κωνσταντέλιας συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Τόμας και βρέθηκε τετ α τετ με τον Πασχαλάκη. Ομως αντί να σουτάρει, έκανε τακουνάκι και σέρβιρε το 0-4 στον Οζντόεφ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που άλλαξε ήταν το τελικό σκορ, αφού ο Ολυμπιακός δεν παράτησε ποτέ την προσπάθεια. Στο 86’ ο Φορτούνης με υπέροχο σουτ μείωσε σε 1-4 και στις καθυστερήσεις οι Πειραιώτες «σουλούπωσαν» ακόμη περισσότερο την άσχημη γι’ αυτούς βραδιά. Μπορεί ο Κοτάρσκι στο 95’ να σταμάτησε τον Φορτούνη, όμως τρία λεπτά αργότερα ο αρχηγός του Ολυμπιακού σέρβιρε στον Μασούρα και εκείνος με κεφαλιά μείωσε σε 2-4. Μάλιστα, ο Φορτούνης έγινε ο πρώτος σε ασίστ στην ιστορία της ομάδας, ξεπερνώντας τον Πέντραγκ Τζόρτζεβιτς.

Ολυμπιακός

(Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Κίνι (65′ Σολμπάκεν), Ρέτσος, Πορόσο, Ροντινέι, Έσε (82′ Καρβάλιο), Αλεξανδρόπουλος (46′ Μασούρας), Μ. Καμαρά, Φορτούνης, Ποντένσε (72′ Σκάρπα), Ελ Καμπί (72′ Γιόβετιτς).

ΠΑΟΚ

(Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ, Α. Ζίβκοβιτς, Μουργκ, Τάισον (72′ Κωνσταντέλιας), Τόμας (82′ Ντεσπόντοφ).