You are currently viewing Super League: Στα χαρτιά θα κριθεί το ντέρμπι των αιωνίων

Το ντέρμπι των αιωνίων για την 8η αγωνιστική της Super League, διεκόπη οριστικά μετά τον τραυματισμό του Χουανκαρ από κροτίδα

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό στο Γ.Καραϊσκάκης για τι ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Super League. Δυστυχώς το ματς δεν τελείωσε ποτέ. Μετά από 50 λεπτά αγώνα μια κροτίδα που έσκασε κοντά στον Χουάνκαρ, έγινε η αιτία για την οριστική διακοπή του. Η μπάλα για την τύχη του αγώνα, πέρασε από τους παίχτες σε γιατρούς και δικηγόρους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να αναλώνονται σε σε μονομαχίες στη μεσαία γραμμή. Πολύ μικρός κίνδυνος και στις 2 περιοχές.  Η πρώτη μεγάλη ευκαρία, πέρα κάποιων δυνατών αλλά άστοχων μακρινών σουτ, ήρθε για τον Παναθηναϊκό στο 10′. Ο Τσερίν με έναν κεραυνό απείλησε πραγματικά την εστία του Πασχαλάκη. Η καίρια επέμβαση όμως του κίπερ του Ολυμπιακού απέτρεψε το γκολ, παραχωρώντας κόρνερ.

Ο Παναθηναϊκός από κει και πέρα έγινε λίγο πιο επικίνδυνος. Πλησίασε πολλές φορές τη μικρή περιοχή, απειλώντας την εστία του Πασχαλάκη. Πάντα όμως έπεφτε πάνω στις σωστές επεμβάσεις του έμπειρου κίπερ. Στο 28ο λεπτό όμως, τα πράματα άλλαξαν. Μετά από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, ο Βαγιαννίδης τσίμπησε την μπάλα. Η άμυνα των ερυθρόλευκων δεν κατάφερε να τη διώξει. Τότε, αυτός, βρήκε την ευκαιρία κι έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 του τριφυλλιού.

Αυτό ξύπνησε τον Ολυμπιακό, που ανέβασε ρυθμούς και πήρε την κυριαρχία στο χορτάρι. Πολλές οι προσπάθειες στην πράσινη περιοχή, χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα. Η ισοφάρισγ ήρθε στηα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους. Συγκεκριμένα, στο 48′, ο Αράο έδωσε προς τον Μλαντένοβιτς που προσπάθησε να αποφύγει τον Καμαρά. Αυτός όμως τον έκοψε. Η μπάλα κατέληξε στον Ποντένσε που την πέρασε με τη μία στον Μαντί. Αυτός με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Μπρινιόλι για το 1-1.

Η διακοπή που …τελείωσε τον αγώνα

Στο 50ο λεπτό και σε ανύποπτη στιγμή, μια κροτίδα έσκασε δίπλα από τον Χουάνκαρ την ώρα που αυτός έκανε προθέρμανση. Αμέσως το παιχνίδι διεκόπη για τις πρώτες βοήθειες στον Ισπανό, που μετά από λίγό μεταφέρθηκε με φορείο εκτός αγωνιστικού χώρου. Μαζί του, οι παίχτες του Παναθηναϊκού πήγαν στα αποδυτήρια.

Μετά από περίπου μία ώρα, οι παίκτες του Ολυμπιακού βγήκαν για να κάνουν προθέρμανση, ωστόσο οι αντίστοιχοι του Παναθηναϊκού δεν βγήκαν ποτέ, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να μην επανεκκινήσει. Πλέον η τύχη του αγώνα θα κριθεί από την αθλητική δικαιοσύνη.

Την ίδια ώρα, εκτός των γραμμών του γηπέδου, οι δύο ομάδες τοποθετήθηκαν για όσα συνέβησαν στα αποδυτήρια. Ο Ολυμπιακός, όπως μετέδωσε η Cosmote TV, υποστήριξε ότι “δεν έπεσε κάτι στην αντίληψη του διαιτητή και γι’ αυτό πρέπει να συνεχιστεί το ματς, αν ο Παναθηναϊκός εμμένει να μην βγει είναι θέμα δικό του”.

Ο Παναθηναϊκός, ξανά όπως μετέδωσε το συνδρομητικό κανάλι, υποστήριξε μεταξύ άλλων ότι “ο γιατρός του αγώνα άλλαξε την αρχική διάγνωση για τον Χουάνκαρ”. Πρόσθεσε δε ότι “τη θέλουμε εγγράφως για να κινηθούμε εναντίον του”.

Πλέον, όλα θα κριθούν από το φύλλο αγώνα και τις αποφάσεις του αθλητικού δικαστή ο οποίος θα επιληφθεί της υπόθεσης.