You are currently viewing Super League: “Πράσινο” το ντέρμπι “αιωνίων” (2-0) (+vids)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-0 τον Ολυμπιακό στη Λεωφόρο και παρέμεινε στην κορυφή της Super League μαζί με την ΑΕΚ, αφήνοντας τους «ερυθρόλευκους» στο -6.

Super League – Playoffs – 3η αγωνιστική: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (2-0)

Το ελληνικό clasico της Super League είχε έναν μεγάλο νικητή. Αυτός δεν ήταν άλλος από το «τριφύλλι». Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς επικράτησε 2-0 του Ολυμπιακού και ανέβηκε ξανά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Super League. Εκεί όπου είναι και η ΑΕΚ, με τους «πράσινους» να έχουν προβάδισμα καθώς έχουν το πάνω… χέρι στην ισοβαθμία, μετά και την 4η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Στο ντέρμπι των «αιωνίων» στη Λεωφόρο, ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο ματς. Με την πρώτη καλή του στιγμή να έρχεται με τον Μπερνάρ μόλις στο 6′, ενώ στο 9′ ήταν η σειρά του Σπόραρ να απειλήσει την εστία του Πασχαλάκη.

Επιπλέον, στο 16′ η κεφαλιά του Παλάσιος πέρασε δίπλα από την εστία του γκολκίπερ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το πρώτο σουτ στο ματς, στο 18′. Με τον Χάμες, αλλά ο Μπρινιόλι είχε σωστή θέση. Αλλά για να μπει ένα γκολ πρέπει να συμβούν δύο πράγματα. Είτε να κάνει μια ομάδα κάτι σωστά, είτε να κάνει μια άλλη μοιραία λάθη.

Γκάφα ολκής Παπασταθόπουλου

Το πρώτο γκολ στο ντέρμπι ήρθε μέσα από αυτή τη διαδικασία. Στο 28′ ο Σπόραρ πίεσε τον Παπασταθόπουλο που έκανε λάθος γύρισμα για τον Πασχαλάκη. Ο φορ του Παναθηναϊκού έγινε αποδέκτης της μπάλας και πλάσαρε εύστοχα τον Πασχαλάκη για το 1-0.

Η ανασταλτική  λειτουργία των «ερυθρολεύκων» ήταν προβληματική. Καθώς στο 34′ ο Σάντσες διένυσε πολλά μέτρα αμαρκάριστος, πριν κάνει το σουτ που απομάκρυνε ο Πασχαλάκης. Ένα λεπτό αργότερα (35′) ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού είπε όχι και στον Σπόραρ, διώχνοντας σε κόρνερ.

Αλλά το «τριφύλλι» είχε και σύμμαχο την τύχη στο 36′. Μετά το κόρνερ του Μπερνάρ, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Ελ Αραμπί και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του. Με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να κάνουν το 2-0!

Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να ξαναμπεί στο ματς, στο 40′. Αρχικά στο σουτ του Χουάνγκ, η μπάλα βρήκε στον Σένκεφελντ, ενώ στην εξέλιξη ο Φορτούνης έκανε τη σέντερ και ο Μασούρας έπιασε κεφαλιά, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω στον Μπρινιόλι.

Εκλεισε όλους τους διαδρόμους

Ο Ανιγκό με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έκανε δύο αλλαγές. Έριξε στο ματς Μπιέλ και Μπακαμπού. Αλλά δεν προσέφεραν ουσιαστικά στον Ολυμπιακού. Ο Μπιέλ έκανε ένα τακουνάκι στο 49′ αλλά ήταν αδύναμο σουτ. Επιπλέον, στο 54′ ο Παλάσιος έκανε το γύρισμα, αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε. Καθώς οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να κάνουν «καθαρές» ευκαιρίες και να απειλήσουν την εστία του Μπρινιόλι.

Οι κινήσεις από τον πάγκο συνεχίστηκαν από τους δύο προπονητές, αλλά δεν άλλαξαν την εικόνα του ματς. Μια κεφαλιά του Φορτούνη στο 77′ δεν προβλημάτισε τον Ιταλό γκολκίπερ. Όπως και το σουτ του Ιωαννίδη στο 82′ που κόντραρε στον Παπασταθόπουλο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

(Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Σένκεφελεντ, Σάρλια (15′ Μάγκνουσον), Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Κουρμπέλης (70′ Μαντσίνι), Τσέριν (84′ Κλέινχεϊσλερ), Παλάσιος, Μπερνάρ (84′ Τσόκαϊ), Σπόραρ (69′ Ιωαννίδης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Ζοσέ Ανιγκό): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Χουάνγκ, Μασούρας (69′ Βαλμπουενά), Φορτούνης (81′ Βρουσάι), Χ. Ροντρίγκες (46′ Μπιέλ), Ελ Αραμπί (46′ Μπακαμπού).

Super League – Playoffs – 3η αγωνιστική: ΑΕΚ-ΑΡΗΣ (3-1)

Η «χρυσή» αλλαγή του Ματίας Αλμέιδα, ο Τσούμπερ, ήταν αυτός που έκρινε το ματς με τον Άρη στην «OPAP Arena». Ο Ελβετός εξτρέμ σκόραρε δύο φορές, στο 82′ και στο 90’+5, για να οδηγήσει την ΑΕΚ στη νίκη με 3-1, για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League. Ένα αποτέλεσμα που διατηρεί τους «κιτρινόμαυρους» στην πρώτη θέση. Θα περιμένουν, δε, το αποτέλεσμα στο ντέρμπι της Λεωφόρου για να δουν αν θα είναι μόνοι εκεί ή αν θα έχουν συγκάτοικο.

Η αναμέτρηση στην «OPAP Arena» είχε πολύ παρασκήνιο πριν τη σέντρα. Με την απόφαση της ΚΕΔ να αλλάξει τον Πολωνό διαιτητή Ρατσκόφσκι και να ορίσει τον Διαμαντόπουλο να σφυρίξει τελικά το ματς. Έτσι με τη σέντρα η αναμέτρηση είχε πολύ καλό ρυθμό και τους «κιτρινόμαυρους» να απειλούν στο 2′ με την κεφαλιά του Αραούχο και την επέμβαση του Κουέστα. Ωστόσο οι «κίτρινοι» του Τερζή «απάντησαν» στο 10′ με τον Νταρίντα. Μια ακόμη ευκαιρία για την Ένωση με τον Αραούχο στο 21′. Όμως, το άτσαλο μαρκάρισμα του Ετέμπο στον Ελίασον έφερε το πέναλτι για την ΑΕΚ στο 35′. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Λιβάι Γκαρσία για το 1-0. Με την ΑΕΚ να παίρνει σε καίριο σημείο το προβάδισμα.

Φάσεις εκατέρωθεν και ισοφάριση

Στη συνέχεια, στο 38′, η κεφαλιά του Πάλμα πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Επιπλέον, στο 41′ η κεφαλιά του Καμάτσο πέρασε πάνω από την εστία του Αθανασιάδη. Αλλά το πρώτο ημίχρονο έληξε με γκολ. Γκολ για τον Άρη που ισοφάρισε. Μια φάση που ξεκίνησε από την πίεση των φιλοξενούμενων και το κλέψιμο της μπάλας. Σουτ του Πάλμα εκτός περιοχής, η μπάλα στο δεξί δοκάρι και ο Ιτούρμπε, μετά το… ριμπάουντ, πέτυχε το 1-1.

Μια ακόμη μεγάλη επέμβαση του Κουέστα στο 55′ στο σουτ του Αραούχο. Όμως, εκεί ο Άρης αντέδρασε ιδανικά. Μιας και βρήκε γκολ στο 58′. Κάθετη πάσα του Νταμπό και πλασέ του Καμάτσο. Όμως, όπως έδειξε και το VAR, ο παίκτης του Άρη ήταν έστω και για εκατοστά σε αντικανονική θέση.

Με την Ένωση να πιέζει πολύ. Εξάλλου, στο 61′ έγιναν τρεις διορθωτικές κινήσεις από τον Αλμέιδα που έριξε στο ματς τους Τσούμπερ, Πινέδα και Φερνάντες. Ο Γιόνσον είχε μεγάλη ευκαιρία στο 63′, ενώ στο 67′ καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ. Αλλά μετά από έλεγχο της φάσης στο VAR, ο Διαμαντόπουλος πήρε πίσω την αρχική του απόφαση. Διότι στην αρχή της φάσης υπήρχε φάουλ του Ρότα στον Πάλμα.

Ο Τσούμπερ πήρε το.. όπλο του

Ο Άρης στις στατικές φάσεις ήταν επικίνδυνος και απείλησε στο 73′ με την κεφαλιά του Νταμπό. Στη συνέχεια, στο 79′ ο Κουέστα έκανε άλλη μια μεγάλη επέμβαση στο σουτ του Τσούμπερ. Τελικά, στο 82′ έγινε το 2-1 με τον Τσούμπερ, με σουτ από το ύψος της περιοχής που κατέληξε στην αριστερή γωνία του Κουέστα. Στις καθυστερήσεις η Ένωση έχασε την ευκαιρία στο 90’+2 να τελειώσει το ματς με το δοκάρι του Πινέδα.

Αλλά το έκανε στο 90’+5, όταν η μπάλα στρώθηκε στον Ελβετό εξτρέμ των «κιτρινόμαυρων» που σημάδεψε σωστά και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΑΕΚ

(Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Ελίασον (61′ Π. Φερνάντες), Γιόνσον (76′ Μάνταλος), Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς (61′ Πινέδα), Λ. Γκαρσία (90’+7 Μοχαμάντι), Αραούχο (60′ Τσούμπερ).

ΑΡΗΣ

(Απόστολος Τερζής): Κουέστα, Εμπακατά (81 Χριστοδουλόπουλος), Φαμπιάνο, Μπράμπετς (29′ Ενκουλού), Πίρσμαν, Ετέμπο (46′ Ντουκουρέ), Νταμπό, Νταρίντα, Ιτούρμπε (61′ Οντουμπάτζο), Καμάτσο, Πάλμα (82′ Μαζικού).

Super League – Playoffs – 3η αγωνιστική: ΠΑΟΚ-ΒΟΛΟΣ 4-2

Μετά την ήττα στο Καραϊσκάκη από τον Ολυμπιακό, ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση. Διότι στο ματς με τον Βόλο ήταν εξαιρετικός από το πρώτο λεπτό. Έκανε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο με 73%-27% κατοχή μπάλας και τέσσερα γκολ. Στη συνέχεια, η ομάδα του Λουτσέσκου έριξε λίγο… στροφές. Έτσι πέτυχε και η ομάδα της Μαγνησίας δύο τέρματα, για να λήξει 4-2 το ματς στην Τούμπα, στην 4η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Η Τούμπα.. έγειρε

Ήδη στο 6′ και το ματς ήταν 1-0. Γκολ από στατική φάση (σ.σ.: μετά από κόρνερ) με την κεφαλιά του Ίνγκασον. Αλλά οι παίκτες του Δικεφάλου του Βορρά είχαν… κέφια. Δέκα λεπτά αργότερα, στο 16′, η προωθημένη μπαλιά του Κάργα βρήκε σε θέση βολής τον Νάρεϊ που δεν έχασε την ευκαιρία για το 2-0. Ο Γερμανός εξτρέμ σκόραρε εκ νέου στο 28′. Ιδανική κίνηση και ασίστ από τον Τάισον, με τον Νάρεϊ να την τελειώνει ιδανικά για το 3-0. Επιπλέον, στο φινάλε του πρώτου μέρους (45’+4) ήταν η σειρά του Ντάντας να αξιοποιήσει την ασίστ του Τάισον για το 4-0. Πάντως, στο 45’+1 ο Τσοκάνης δεν κατάφερε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

“Μάζεψε” τη ζημιά

Ο ΠΑΟΚ, παρά το ευρύ σκορ του πρώτου ημιχρόνου, μπήκε επιθετικά στο ματς και στο δεύτερο. Ήδη έχασε ευκαιρία για το 5-0 στο 47′ με τον Ολιβέιρα. Βέβαια, λογικό ήταν να αντιδράσει και η ομάδα της Μαγνησίας. Σέντρα του Άλχο από τα δεξιά, κεφαλιά του Τσοκάνη και 4-1 στο 58′. Δύο λεπτά αργότερα ο Ζίβκοβιτς απείλησε, με τον Κλέιμαν να διώχνει σε κόρνερ. Ευκαιρία είχε και ο Σβαμπ, με κεφαλιά, στο 64′. Η ομάδα της Μαγνησίας κατάφερε να μειώσει κι άλλο, σε 4-2. Με τον Οζέγκοβιτς να βγαίνει στην κόντρα στο 88′ και να πλασάρει τον Κοτάρσκι.

ΠΑΟΚ

(Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (78′ Λύρατζης), Ράφα Σοάρες, Κάργας, Ίνγκασον, Αουγκούστο (35′ Σβαμπ), Ντάντας, Νάρεϊ (78′ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί (18′ Τάισον), Ολιβέιρα (78′ Μπράντον).

ΒΟΛΟΣ

(Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Σιέλης, Εσκοβάλ, Λούνα, Κάτσε (46′ Μεταξάς), Τσοκάνης (64′ Οζέγκοβιτς), Μπαριέντος (82′ Καρτάλης), Ντέλετιτς, Γκάγκι (73′ Σι), Πιρές (73′ Τσιρίνος).