You are currently viewing Super League: Πρωτιά στα playouts για τον Πανσερραϊκό

Η Κηφισιά αποχαιρέτησε τη Super League με ήττα από τον Πανσερραϊκό, που ολοκλήρωσε τη σεζόν στην πρώτη θέση των play outs

Από τις Σέρρες είπε το τελευταίο αντίο της στη Super League, η Κηφισιά. Η ήδη υποβιβασμένη ομάδα των Βορείων Προαστίων, δε κατάφερε να αποχαιρετήσει όπως θα ήθελε, με μια νίκη. Αντίθετα, ηττήθηκε από το γηπεδούχο Πανσερραϊκό με 2-0. Με τη νίκη τους αυτή, τα λιοντάρια του Πάμπλο Γκαρσία έκλεισαν τη σεζόν στην πρώτη θέση των play outs (7η θέση στη γενική κατάταξη).

Καλύτερη ήταν η ομάδα των βορείων προαστίων στα πρώτα λεπτά. Ωστόσο δεν μπόρεσε να κερδίσει κάτι από τις στημένες φάσεις που είχε. Σε μία από αυτές, ένα κόρνερ συγκεκριμένα, ο Νίνης ανέλαβε την εκτέλεση. Ο Οζέγκοβιτς έκανε την γυριστή κεφαλιά. Όμως, δεν ανησύχησε τον Τσομπανίδη, που μπλόκαρε εύκολα την μπάλα. Όλα αυτά, στο 9ο λεπτό.

Στο 31′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τον Πανσερραϊκό. Ο Χατζηστραβός μπήκε στην περιοχή και σούταρε. Όμως, ο Νικοπολίδης τον σταμάτησε, αιφνιδιάζοντας παράλληλα τον Μπετανκόρ που δε μπόρεσε να εκτελέσει.

Το δεύτερο μέρος άρχισε, όπως και το πρώτο, με την Κηφισιά να έχει μία καλή ευκαιρία. Ο Σπίνος έπιασε μια κεφαλιά μετά την εκτέλεση φάουλ. Η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, αλλά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Τσομπανίδη στο 51′.

Τρία λεπτά μετά, ο Πανσερραϊκός κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Στάικο. Ο μέσος των Σερραίων έκανε το σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα κατέληξε στη δεξιά γωνιά του Νικοπολίδη. Στο 58′ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά και κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, ο Χατζηστραβός από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 στο 58′.

Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να διευρύνουν κι άλλο το δείκτη του σκορ. Ωστόσο, ο Μπέργκστρεμ σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά στο τρίτο λεπτό καθυστερήσεων.