You are currently viewing Super League: Πρεμιέρα με άνετη νίκη για τον Ολυμπιακό

Στην πρεμιέρα της σεζόν 2024/25 της Super League, ο Ολυμπιακός πέρασε από το Πανθεσσαλικό παίρνοντας μια άνετη νίκη επί του Βόλου

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη Super League ο Ολυμπιακός. Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν στο Πανθεσσαλικό φιλοξενούμενοι του Βόλου. Μπροστα σε 8000 φίλους του, ο Ολυμπιακός κατάφερε με άνεση να πάρει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη, με 0-2.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος είχε τον έλεγχο του αγώνα,. ‘Επαιξε κυρίως από τα δεξιά, εκεί όπου βρισκόταν ο Μαρτίνς με τον Ροντινέι. Παρά τα αρκετά λάθη, το γκολ ήρθε στο 13ο λεπτό. Μετά από σέντρα, ο Μαρτίνς πήρε την μπάλα από τα δεξιά. Έδωσε στον Ροντινέι και εκείνος με ωραίο πλασέ στη δεξιά γωνία του Σιαμπάνη άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Πειραιά.

Στο 32′ η θέση των γηπεδούχων δυσκόλεψε κι άλλο, αφού έμειναν με δέκα παίχτες. Αυτό, χάρη στην αποβολή του Βιγιαφάνες, που δέχτηκε δύο κίτρινες μέσα σε ένα λεπτό.

Το σύνολο του Μεντιλίμπαρ συνέχισε να πιέζει, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 42′ είχε και την πρώτη τελική ο Βόλος, με τον Κορρέα. Αυτός, με μια κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από τον εστία του Τζολάκη, που όμως δεν ανησύχησε καθόλου.

Στο δεύτερο μέρος ο Ισπανός τεχνικός έβαλε τον Ελ Κααμπί αντί του Κωστούλα και στο 60′ ο Μαροκινός έδωσε ασίστ στον Ζέλσον για το 0-2. Το γκολ αυτό όμως ακυρώθηκε, γιατί ο επιθετικός των ερυθρολεύκων ήταν σε θέση οφσάιντ.

Οι φιλοξενούμενοι στο 72′ είχαν μια ακόμα καλή στιγμή με τον Πορτογάλο, αλλά το πλασέ του το έβγαλε ο Σιαμπάνης. Ένα λεπτό μετά ο Ζέλσον, που ήταν ο καλύτερος του Ολυμπιακού, έβγαλε μια σέντρα και ο Μασούρας με πλασέ στην κίνηση διπλασίασε τα τέρματα των ερυθρολεύκων και… καθάρισε την υπόθεση νίκη.