You are currently viewing Super League: Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα 3-2, με ήρωα τον Ρόνι Λόπες (vid)

Super League: Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-2 τον ΠΑΣ Γιάννινα χάρη σε ένα γκολ που έβαλε ο Ρόνι Λόπες στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης.

Super League: Το ματς ήταν για την 6η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League. Ο Ολυμπιακός πήρε μια αγχωτική νίκη με το γκολ του Ρόνι Λόπες, απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα. Και την ερχόμενη Τετάρτη στην Τούμπα, κόντρα στον ΠΑΟΚ, με θετικό αποτέλεσμα κατακτά και μαθηματικά το 47ο πρωτάθλημα της ιστορίας του.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας έβαλαν τέλος και σε ένα άσχημο σερί πέντε αγώνων, σε όλες τις διοργανώσεις, χωρίς να έχουν νίκη. Κάτι που είχε να συμβεί πάνω από 4 χρόνια. Παράλληλα άφησαν πίσω και τον αποκλεισμό από τον ΠΑΟΚ στα ημιτελικά του κυπέλλου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και στο 6ο λεπτό έκαναν το 1-0 με τον Ελ Αραμπί, μετά από σέντρα του Γκάρι Ροντρίγκες. Μέχρι το 35΄οι Πειραιώτες πίεζαν, είχαν δέκα τελικές, αλλά μόλις ένα γκολ. Για να έρθει το 43′ όπου ο Γκάρι Ροντρίγκες έκανε το 2-0, μετά από κάθετη του Μασούρα κι ενώ προηγήθηκε κλέψιμο μπάλας από ον Ζοάο Καρβάλιο.

Ωστόσο ο ΠΑΣ Γιάννινα μείωσε στο 45’+3 με τον Περέα και με αυτό πήγε στο ημίχρονο, έχοντας αποκτήσει αυτ0πεποίθηση. Στο δεύτερο 45λεπτο, όσο ο Ολυμπιακός δεν έβαζε ένα τρίτο γκολ, τόσο το άγχος μεγάλωνε. Σε συνδυασμό με τα αμυντικά του κενά, η πίεση ήταν πιο μεγάλη.

Ο καθοριστικός Ρόνι Λόπες

Κι έτσι στο 80′ ο Σνάιντερ, εκμεταλλευόμενος μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι και λάθος συνεννόηση της άμυνας, έκανε το 2-2. Μεγαλο το σοκ αλλά ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω. Συνέχισε την πίεση, έχοντας βάλει στο ματς ο Πέδρο Μαρτίνς τους Τικίνιο, Βαλμπουενά, Ρόνι Λόπες.

Ο τελευταίος ήταν και ο καθοριστικός. Στο 90’+5 έκανε μια σουτάρα αναγκάζοντας τον Λοντίγκιν σε μια σούπερ επέμβαση. Στο 90’+8 όμως έκανε νέα σουτάρα, με το εξωτερικό κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-2.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Βρουσάι, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (56′ Μ. Καμαρά), Εμβιλά (82′ Κούντε), Ροντρίγκες (83′ Βαλμπουενά), Καρβάλιο (83′ Τικίνιο), Μασούρας (72′ Λόπες), Ελ Αραμπί.

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Γκαρντάβσκι, Εραμούσπε, Κάργα, Πίρσμαν, Σνάιντερ (85′ Οικονομόπουλος), Στάνκο, Καραχάλιος, Λιάσος, Ντομίνγκεθ (62′ Λώλης), Περέα.