You are currently viewing Super League: Ο ΠΑΟΚ πέρασε σα σίφουνας από το Βόλο

Στο Πανθεσσαλικό στην 5η αγωνιστική της Super League, ο ΠΑΟΚ σάρωσε το Βόλο, πήρε το 3ποντο και έμεινε μόνος στην κορυφή

Ο Βόλς υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ το Σάββατο (21/9) για την 5η αγωνιστική της Super League. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν την ανωτερώτητα τους στο Πανθεσσαλικό, πετυχαίνοντας μια σαρωτική νίκη με 1-4. Με τους 3 πόντους της εκτός έδρας νίκης του, ο ΠΑΟΚ έφτασε του 13 κι έμεινε μόνος του στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι Θεσσαλοί από την άλλη, παρέμειναν στους 3.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο κίπερ του ΠΑΟΚ, Κοτάρσκι. Ήδη στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης είχε πραγματοποίησει 3 σωτήριες επεμβάσεις. Ανάμεσα τους και μια απόκρουση πέναλντι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα του παιχνιδιού. Από την άσπρη βούλα τελικά το σκορ άνοιξε ο ΠΑΟΚ. Το πέναλντι για το Δικέφαλο εκτέλεσε με επιτυχία ο Σβαμπ στο 24′.

Οι Θεσσαλοί βρέθηκαν σε ακόμα πιο μειονεκτική θέση, όταν στο 35′ αποβλήθηκε ο Φεράρι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 54ο λεπτό ο Μουργκ βρήκε δίχτυα για το 2-0 του Δικεφάλου, με τον Βόλο να μειώνει άμεσα στο 56ο λεπτό με κεφαλιά του Μεντιέτα. Ο Τάισον στο 60′ ανέβασε εκ νέου τον δείκτη του σκορ. Τέλος, στο 89′ ο Τσάλοφ έβαλε το κερασάκι πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ, μετά από λάθος του Κόβακς.

Πλέον, ο ΠΑΟΚ στρέφει το βλέμμα του στην Γαλατάσαραϊ. Την Τετάρτη (25/9, 22:00) θα αντιμετωπίσει την τουρκική ομάδα εκτός έδρας για τη League Phase του Europa League.